Άρης… απ’ τον Άρη!

BASKET LEAGUE / ÐËÅÉ ÏÖ / ÁÑÇÓ - ÁÅÊ / PLAY OFF / ARIS - AEKΤο πρώτο δεκάλεπτο ήταν προέκταση του 92-54 του ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να κυριαρχεί και τον Άρη να… παρακολουθεί. Όμως η 25λεπτη διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων απορρύθμισε μόνο τους «κιτρινόμαυρους» και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κυριάρχησε στα υπόλοιπα 30 λεπτά φτάνοντας ακόμη και στο +23 (73-50) πριν το τελικό 79-68. Πλέον στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Κόροιβος, σε μια σειρά που αρχίζει την Πέμπτη και θα ολοκληρωθεί το Σάββατο ή τη Δευτέρα.

Κορυφαίος μεταξύ ίσων για τους γηπεδούχους, που έπαιξαν χωρίς Αντεγκμπόγε και με λαβωμένο Νέιμικ, ήταν ο Τόρεϊ Τόμας με 7 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Εξαιρετικοί και οι Μούρτος-Χαρίσης, σταθερή αξία ο Βεζένκοφ. Σάκοτα με 19 και Γουίλμπεκιν με 16 πάλεψαν μόνο από την απογοητευτική «Ένωση», που είχε ξανά απόντα τον Χέρστον, πήρε ελάχιστα από Μενσά-Μπονσού (8π.) και Ίνγκλις (4π.), ενώ είχε 5/23 τρίποντα και 13/26 βολές.

inner

Όλα… μέσα η ΑΕΚ

Τόμας, Πάσαλιτς, Ριντ, Βεζένκοφ και Νέιμικ (που έπαιξε με ένεση) από τη μια, Γουίλμπεκιν, Ίνγκλις, Ντελινινκάιτις, Σάκοτα και Μενσά-Μπονσού από την άλλη ήταν οι πρώτες πεντάδες εκατέρωθεν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι, με τους Ίνγκλις και Ντελινινκάιτις να κάνουν την αρχή (3-8) και τους Σάκοτα και Γουίλμπεκιν να παίρνουν τη σκυτάλη. Μόνο τα μακρινά σουτ έδιναν κάποιες λύσεις στον Άρη (13-16), αλλά η «Ένωση» χάρη στην παροιμιώδη ευστοχία της στα δίποντα-10/11 στο πρώτο δεκάλεπτο-πήρε από νωρίς μια καλή διαφορά (16-24).

Η αντεπίθεση του Άρη

Η ρίψη αντικειμένων από μερίδα οπαδών οδήγησε σε 25λεπτη διακοπή, που επηρέασε περισσότερο την ΑΕΚ. Ο Τσιάρας πρόσφερε επιθετικές λύσεις από τον πάγκο και το δεύτερο τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε την ισορροπία (28-28), ενώ το σουτ του Χαρίση έδωσε στους γηπεδούχους το πρώτο τους προβάδισμα (32-31) μετά από περίπου 17 αγωνιστικά λεπτά. Η αστοχία και τα χαμένα ριμπάουντ στοίχισαν στην ομάδα του Σάκοτα και ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με 38-36.

inner

Πάτησε γκάζι κι εξαφανίστηκε

Φέρνοντας το ρυθμό απόλυτα στα δικά τους μέτρα, οι Θεσσαλονικείς με πρωταγωνιστή τον Τόμας πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο 50-41 μετά από τριάμισι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο εξάψαλμος του Σάκοτα στους παίκτες του δεν έφερε αποτέλεσμα και η ΑΕΚ που συν τοις άλλοις είχε 7/18 βολές, βρέθηκε στο -12 (53-41) στα μισά της τρίτης περιόδου. Το ξέσπασμα του Γουίλμπεκιν αποδείχτηκε βραχύβιο (57-50), αφού ο Μούρτος με προσωπικά καλάθια οδήγησε τον Άρη με διαφορά 13 πόντων (63-50) στην τελευταία περίοδο.

Δεν της άφησε περιθώρια

Η αντίδραση της σε κατάσταση τρικυμίας ΑΕΚ δεν ήρθε ποτέ. Ο Άρης με δέκα αναπάντητους πόντους σε τέσσερα λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στο 73-50. Τα πάντα είχαν κριθεί, με την κερκίδα στο Nick Galis Hall να παραληρεί και τους απογοητευμένους «κιτρινόμαυρους», που πλησίασαν στους 11 (79-68) στο τελευταίο λεπτό αλλά ήταν αργά, να σκέφτονται ήδη την επόμενη σεζόν.

Δεκάλεπτα: 19-24, 38-36, 63-50, 79-68.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (4 ασίστ), Τσιάρας 4, Ριντ 13, Τόμας 7 (10 ασίστ, 6 ριμπ.), Χαρίσης 8 (9 ριμπ.), Βεζένκοφ 15, Νέιμικ 2, Μούρτος 12, Σίμτσακ 6.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γουίλμπεκιν 16, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 19, Κασελάκης, Σαρικόπουλος 3, Αθηναίου 8, Μιλόσεβιτς 2, Μενσά-Μπονσού 8, Ίνγκλις 4.

Διαιτητές: Γκόντας, Μάνος, Ταβουλαρέας.