Ασταμάτητη η Μπαρτσελόνα, με το ζόρι η Ρεάλ

Η Μπαρτσελόνα δεν έκανε στάση ούτε στην Βιτόρια, όπου νίκησε την Μπασκόνια και έχει πλέον 15-2 στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ζορίστηκαν Ρεάλ και Γκραν Κανάρια, νέα μεγάλη εμφάνιση ο Βασιλειάδης.

Ούτε η Μπασκόνια μπόρεσε να σταματήσει την Μπαρτσελόνα στην Liga Endesa. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ακολουθούσε στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο έκανε ένα επιμέρους 2-14 στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε της Μπασκόνια με 82-73 στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής που διεξήχθη ενώπιον 10.739 θεατών στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα.

Ο Άντε Τόμιτς (17 πόντοι, 8/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος της Μπάρτσα, η οποία παραμένει μόνη πρώτη στην κατάταξη με 15-2. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν ακόμα οι Πάου Ρίμπας (11) και Τομάς Ερτέλ (11 πόντοι, 7 ασίστ), ενώ οι Ντάρεν Χίλιαρντ (18 πόντοι), Γιοχάνες Βόιτμαν (16 πόντοι) και Σαβόν Σιλντς (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπασκόνια, που υπέστη την 5η ήττα σε 17 αγώνες.

ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΠΑΛΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

Μόνο εύκολο δεν ήταν το απόγευμα της Ρεάλ στο Παβέγιο Νου Κόνγκοστ, όπου νίκησε την Μανρέσα 83-78 και παρέμεινε στο κατόπι της Μπαρτσελόνα στην κατάταξη (με 13-4), έχοντας πρώτους σκόρερς τους Κοζέρ (17 πόντοι), Τόμπκινς (16 πόντοι) και Γιουλ (14 πόντοι). Όσον αφορά την τέταρτη ισπανική ομάδα που βρίσκεται στην EuroLeague, η Γκραν Κανάρια ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων σε ένα δεκάλεπτο (το 3ο, το οποίο ολοκλήρωσε με επιμέρους 37-19) και νίκησε την Μούρθια 90-82, έχοντας κορυφαίο τον Παουλί (20 πόντοι, 7/7 δίποντα).

Στο μεταξύ, ο Κώστας Βασιλειάδης έκανε άλλη μία σπουδαία εμφάνιση, οδηγώντας με 18 πόντους (2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές) την Ομπραντόιρο στη νίκη επί της Μάλαγα με 89-86, έχοντας ακόμα 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 28'11''! Τέλος, η Φουενλαμπράδα, προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στο Basketball Champions League, υπέστη βαριά ήττα στην Τενερίφη με 95-65. Μόνο ο Μάρκο Πόποβιτς πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων (13) για την Φουενλαμπράδα, η οποία είναι 16η με 6-11.