Βίρτους – Προμηθέας 98-91: “Λύγισε” στην παράταση και τερμάτισε 4ος

Βίρτους – Προμηθέας 98-91: "Λύγισε" στην παράταση και τερμάτισε 4ος

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να νικήσει τη Βίρτους στην Μπολόνια, ηττήθηκε με 98-91 στην παράταση (κ.α. 84-84) και τερμάτισε στην 4η θέση του 4ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας Πάτρας πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του απέναντι στη Βίρτους αλλά "λύγισε" (98-91) στην παράταση και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής, τερμάτισε στην 4η θέση του γκρουπ του στο Basketball Champions League, με το έργο του στη φάση των "16" να γίνεται αυτομάτως πολύ δύσκολο.

Οι απουσίες του Ρίον Μπράουν και του Λεωνίδα Κασελάκη ήταν πολύ σημαντικές για τον Μάκη Γιατρά, αλλά βρήκε λύσεις από άλλους παίκτες του. Ο Δημήτρης Κατσίβελης ηγήθηκε με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε ο φοβερός Τέρελ Παρκς ο οποίος σημείωσε 6 πόντους και κυριάρχησε στις δύο ρακέτες με 14 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Τόνι Μέιερ με 15 πόντους και το μεγάλο τρίποντο που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Από πλευράς νικητών, ο Εμπάιγ αποτέλεσε άλυτο γρίφο για την άμυνα του Προμηθέα και τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα δεν ήταν βολικά για τους Πατρινούς, καθώς οι νίκες της Μπεσίκτας, της Νεπτούνας τον έστελναν απευθείας στην 4η θέση, ανεξάρτητα με το παιχνίδι της Στρασμπούρ με την Οστάνδη, στο οποίο τελικά οι Γάλλοι επικράτησαν στην παράταση.

Ο MVP

Ο Αμάτ Εμπάιγ αποτέλεσε το πιο ισχυρό χαρτί του Στέφανο Σακριπάντι στο παιχνίδι της Βίρτους με τον Προμηθέα. Ο 29χρονος Γάλλος φόργουορντ σκόραρε 20 πόντους και παράλληλα μαζεψε 10 ριμπάουντ, βρίσκοντας στόχο και σε 4/9 τρίποντα που επιχείρησε. Από κοντά και ο Πιέτρο Αραντόρι με 16 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 14 ριμπάουντ του Παρκς ήταν αυτά που έβαλαν στο κόλπο της νίκης τον Προμηθέα. Ο Αμερικανός από την ώρα που πέρασε στο παρκέ ήταν εντυπωσιακός και τα έβαλε με τα πολλά ψηλά κορμιά των αντιπάλων, την ώρα που ο Οκτάβιους Έλις ήταν στην ουσία εκτός αγώνα, παίζοντας μόλις 8 λεπτά. Πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα για την ελληνική ομάδα (11/24, 45,8%), ενώ και οι 24 ασίστ αποτελούν εντυπωσιακό αριθμό και θα ήταν ακόμα σημαντικότερες αν δεν είχαν γίνει και 18 λάθη.

Παράλληλα, ιδιαίτερο ήταν και το γεγονός ότι ο 15χρονος Λευτέρης Μαντζούκας έπαιξε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο χωρίς να βγει αλλαγή και συνολικά τελείωσε τον αγώνα με 5 πόντους, 1 ριμπάουντ και 4 φάουλ σε 27 λεπτά συμμετοχής, καθώς έπαιξε μόνο επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα δεν έδειξαν καμία διάθεση να παίξουν άμυνα. Ο Προμηθέας προηγήθηκε στο 3' (5-8), αλλά στη συνέχεια άφησε τους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και να "τρέξουν" ένα σερί 9-0 για να προηγηθούν 14-8. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου η ελληνική ομάδα έχανε με δύο πόντους διαφορά (25-23) χάρη στο τρομερό τρίποντο του Γκίκα λίγο πριν το τέλος. Οι παίκτες του Γιατρά ακολουθούσαν σταθερά τους αντιπάλους τους στο σκορ, με τη Βίρτους να ξεφεύγει 51-43, όμως το ημίχρονο έληξε με 52-46, μετά από τρίποντο του Κατσίβελη.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 10-2 και να φτάσουν τη διαφορά στο +14 (62-48, 23'). Ο Προμηθέας δεν τα παράτησε και μείωσε 67-62, όμως πέντε διαδοχικοί πόντοι του Αραντόρι άνοιξαν τη διαφορά (72-62), ενώ στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 73-64 και το σύνολο του Σακριπάντι είχε προβάδισμα για τη νίκη. Οι Πατρινοί πλησίασαν ξανά στο 35' (79-75) κι έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 83-75, ο Προμηθέας όμως πλησίασε και με 19'' για το φινάλε είχε την μπάλα στα χέρια του. Ο Τόνι Μέιερ ισοφάρισε με φοβερό τρίποντο και ο Μορέιρα αστόχησε στη συνέχεια, για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση (84-84).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ελληνική ομάδα πληγώθηκε από την κούραση της και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους αντιπάλους της, γνωρίζοντας τελικά την ήττα (98-91) που τη φέρνει στην 4η θέση του 4ου ομίλου.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η PalaDozza είχε αρκετό κόσμο και ωραία ατμόσφαιρα από περίπου 2000 φίλους της Βίρτους Μπολόνια οι οποίοι τραγουδούσαν για την ομάδα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Λούτσιτς, Ζουπάροβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84, 98-91 παρ.

ΒΙΡΤΟΥΣ (Σακριπάντι): Αραντόρι 16 (1/4 τρίποντα), Εμπάιγ 20 (4/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μορέιρα 12, Πάντερ 9 (2/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Τέιλορ 12, Μπάλντι Ρόσι (4 ριμπάουντ), Καπελέτι 6 (1/1 τρίποντο), Μάρτιν 3, Παϊόλα 4, Κβάλε 16 (7/7 δίποντα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γερομιχαλός, Χολ 3 (10 ασίστ), Κατσίβελης 17 (5 ασίστ), Μαντζούκας 7, Σανδραμάνης 2, Έλις, Γκίκας 12 (4/8 τρίποντα), Λίποβι, Μέιερ 15 (3/6 τρίποντα), Παρκς 16 (7/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ). Σαλούστρος (5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους: 24/42 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 23/36 βολές, 41 ριμπάουντ (31 επιθετικά – 10 αμυντικά, 21 ασίστ, 8 λάθη, 12 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 25/48 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 8/13 βολές, 44 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 8 επιθετικά, 24 ασίστ, 19 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στους "16" του Basketball Champions League, όπου θα μάθουν τους αντιπάλους τους στην κλήρωση της Παρασκευής (8/2). Η Βίρτους ως 1η και ο Προμηθέας ως 4ος.