Ελλάδα – Σλοβενία 90-79: Με επίθεση “φωτιά” η Εθνική στην πρεμιέρα του Eurobasket U20

Ελλάδα – Σλοβενία 90-79: Με επίθεση "φωτιά" η Εθνική στην πρεμιέρα του Eurobasket U20

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική U20 την πορεία της στο Eurobasket του Ισραήλ. Η ομάδα του coach Λιμνιάτη επικράτησε της Σλοβενίας με 90-79 στην πρεμιέρα του τουρνουά.

Με πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Καλαϊτζάκη (21 πόντοι) και τον Δημήτρη Μωραϊτη να έχει 17 πόντους και 9 ασίστ, η Ελλάδα μπήκε με το δεξί στο Eurobasket U20, το οποίο διεξάγεται στο Ισραήλ. Η Εθνική μας επικράτησε με 90-79 της Σλοβενίας και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το τουρνουά.

Η επίθεση ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά, με τους διεθνείς μας να έχουν εντυπωσιακό ποσοστό στα δίποντα (63.89%). Θετική εμφάνιση και για τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Γιώργο Καμπερίδη (14 πόντοι, 4/5 τρίποντα).

Η Εθνική μας ξεκίνησε πολύ καλά το ματς (12-4). Στο τέλος της πρώτης περιόδου είχε φροντίσει να έχει διψήφιο προβάδισμα (25-15, 10’) και παρά την αντίδραση των Σλοβένων -που μείωσαν ακόμα και σε 27-25- κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 46-37. Οι παίκτες του coach Λιμνιάτη είχαν κλέψει αρκετές μπάλες μετά από πίεση σε όλο το γήπεδο και είχαν βάλει τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε πολύ δυνατά και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 25’ ήταν μπροστά με 60-47, στη συνέχεια, όμως, οι Σλοβένοι μας πλησίασαν στο σουτ (60-57). Τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα στο +7 (66-59).

Τα πάντα κρίθηκαν στην 4η περίοδο, εκεί όπου οι διεθνείς συνέχισαν να έχουν πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση, αύξησαν το υπέρ τους ποντάρισμα κι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 90-79.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας η Πολωνία (14/07, 20:30).