Ιταλία: Προβάδισμα τίτλου η Βενέτσια του Μπράμου

Η Βενέτσια νίκησε την Σάσαρι 78-65, έκανε το 3-2 στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος και απέχει άλλη μία νίκη από το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Προβάδισμα τίτλου πήρε η Βενέτσια στην Ιταλία. Η ομάδα του ΝτεΡαφαέλε επιβλήθηκε της Σάσαρι με 78-65 στον πέμπτο τελικό των playoffs, προηγείται με 3-2 νίκες στη σειρά και χρειάζεται άλλη μία νίκη, προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια για τέταρτη φορά στην ιστορία της και για δεύτερη την τελευταία τριετία.

Η Βενέτσια ήταν καλύτερη καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, κράτησε την Σάσαρι στα 4/13 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, ξεφεύγοντας ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 23' χάρις σε ένα σερί 12-0. Η Σάσαρι επέστρεψε άμεσα στο ματς, πλησίασε στους τέσσερις πόντους με σερί 10-0 (48-44) και στο 32' έριξε την διαφορά στη μία κατοχή (60-57). Κάπου εκεί κόλλησε όμως, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν εκ νέου διψήφια διαφορά πόντων στο 38' (75-64) και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Ο 'Οστιν Ντέι (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος της Βενέτσια, ενώ καλός ήταν και ο Μάικ Μπράμος, που πέτυχε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα, 1/2 δίποντα, σε ένα βράδυ που η ευστοχία των δύο ομάδων από μακρινή απόσταση έκανε ουσιαστικά την διαφορά. Οι γηπεδούχοι είχαν 11/27 και οι φιλοξενούμενοι 6/23.

Από πλευράς Σάσαρι, οι Τόμας (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Σπίσου (17 πόντοι) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν. Η Σάσαρι δεν έχασε πάντως μόνο το παιχνίδι, αλλά και έναν από τους καλύτερους παίκτες της, τον Στέφανο Τζεντίλε, που τραυματίστηκε στην πρώτη περίοδο και έπαιξε μόνο τέσσερα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-34, 60-53, 78-65.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (ΝτεΡαφαέλε): Τσερέλα 5 (1), Βίντμαρ 5, Χέινς 10 (1), Ματσόλα, Ντε Νικολάο 8 (2), Μπράμος 11 (3), Γουάτ 2, Ντέι 20 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιλίγκα, Τζούρι, Τόνουτ 15 (1), Στόουν 2.

ΣΑΣΑΡΙ (Ποτσέκο): Σπίσου 17 (3), Σμιθ 6 (2), Πιέρ 4 (11 ριμπάουντ), Πολονάρα 5, Τόμας 20 (7/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κάρτερ 1, Ντιόπ, Μάγκρο 2, ΜακΓκι 6, Τζεντίλε, Κούλι 4, Ντεβέκι.