Νταρουσάφακα – Μπάγερν 92-87: Άφησε τους Γερμανούς εκτός συνέχειας η “Ντάκα”

Νταρουσάφακα – Μπάγερν 92-87: Άφησε τους Γερμανούς εκτός συνέχειας η "Ντάκα"

Η Νταρουσάφακα έκανε ρεκόρ ομάδας σε τρίποντα (18), ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων και νίκησε την Μπάγερν 92-87, αφήνοντας την γερμανική ομάδα οριστικά εκτός οκτάδας.

Η Νταρουσάφακα ήθελε να κλείσει μία απογοητευτική σεζόν στο γήπεδό της με μία νίκη. Και το έκανε. Η "Ντάκα" ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα, ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων και επικράτησε της Μπάγερν με 92-87 στην Φολκσβάγκεν Αρίνα, καταρρίπτοντας μάλιστα το ρεκόρ της σε εύστοχα τρίποντα με τα 18 που πέτυχε! Παράλληλα, άφησε μαθηματικά εκτός οκτάδας την Μπάγερν, που ήθελε 2/2 στις τελευταίες δύο αγωνιστικές για να ελπίζει σε πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Ο Τόνι Ντάγκλας (26 πόντοι) οδήγησε την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζέρεμι Έβανς (20 πόντοι) ήταν σταθερά παραγωγικός και οι Οζμιζράκ, Οζντεμίρογλου είχαν μαζί 22 πόντους με 6/8 τρίποντα για την Νταρουσάφακα, η οποία σημείωσε την 5η νίκη σε 29 αγώνες και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην Φολκσβάγκεν Αρίνα με απολογισμό 5-10. Παράλληλα, η "Ντάκα" πήρε και εκδίκηση για την βαριά ήττα με 46 πόντους διαφορά που είχε υποστεί το Νοέμβριο στο Μόναχο (70-116), σε ένα ματς στο οποίο η Μπάγερν είχε 18/26 τρίποντα!

Με το ίδιο νόμισμα την πλήρωσε απόψε, λοιπόν, παρά τον συγκλονιστικό Πέτερι Κόπονεν, που ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ στην EuroLeague με 23 πόντους και μαζί με τον Νιχάντ Τζέντοβιτς (20 πόντοι, 8/10 σουτ) κρατούσαν μόνοι τους όρθιους τους Βαυαρούς. Μόνο που η 16η ήττα αποδείχθηκε και μοιραία για την Μπάγερν, η οποία έχασε για 5η φορά στους τελευταίους έξι αγώνες και έκλεισε την κανονική περίοδο με 4-11 μακριά από το Μόναχο.

Ο MVP

Ο Τόνι Ντάγκλας ήταν άφαντος στο πρώτο ημίχρονο και ασταμάτητος στο δεύτερο. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 23 από τους 26 πόντους του μετά την ανάπαυλα και τελείωσε το παιχνίδι με 5/9 τρίποντα, 2/6 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 12 κερδισμένα φάουλ σε 29'13''. Ο Ντάγκλας συγκέντρωσε 37 μονάδες στον δείκτη αξιολόγησης της EuroLeague.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η απίστευτη βραδιά της Νταρουσάφακα πίσω από τα 6,75μ.. Η τουρκική ομάδα ευστόχησε σε 10 από τα πρώτα 12 τρίποντα που επιχείρησε, είχε 8/10 μόνο στην δεύτερη περίοδο και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11/15! Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η "Ντάκα" δεν σούταρε με ανάλογα (αφύσικα) ποσοστά ευστοχίας από την περίμετρο, ωστόσο έσπασε το ρεκόρ ομάδας (14 από τη σεζόν 2016/17) και τελείωσε το ματς με 18/32 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπάγερν ήταν η ομάδα που καιγόταν στην Φόλκσβαγκεν Αρίνα και αυτή ήταν η εικόνα του αγώνα επί 9 λεπτά. Η γερμανική ομάδα έκανε νωρίς νωρίς ένα εντυπωσιακό σερί 0-16, ξέφυγε με 16 πόντους διαφορά στο 9' (6-22) και έμοιαζε έτοιμη για νίκη-περίπατο στην Κωνσταντινούπολη. Και κάπου εκεί άρχισαν τα τρίποντα… Η Νταρουσάφακα ξαναμπήκε στο ματς με ένα σερί 12-0 (με 4/4 τρίποντα) και το παιχνίδι άρχισε αίφνης από το μηδέν. Η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ είχε 5/15 δίποντα ύστερα από 20 λεπτά, είχε όμως και 11/15 τρίποντα, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης με την διαφορά στους έξι πόντους (44-50), κι ενώ στο 18' είχε μειώσει στους δύο (41-43). Οι Βαυαροί άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο όπως το πρώτο, ξεφεύγοντας δηλαδή με 44-58 στο 22' χάρις σε οκτώ σερί πόντους του Τζέντοβιτς. Τα τρίποντα της Νταρουσάφακα δεν άργησαν πάντως να εμφανιστούν.

Η τουρκική ομάδα άρχισε πάλι να πυροβολεί από μακρινή απόσταση, ο Εβανς κάρφωνε όποτε έβρισκε ευκαιρία και η αφύπνιση του Τόνι Ντάγκλας στην πορεία αποδείχθηκε το στοιχείο που άλλαξε όλο το ματς. Η "Ντάκα" ροκάνισε πάλι γρήγορα την διαφορά, στο 29' προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα με 62-61 και 1'41'' πριν από τη λήξη ξέφυγε με 84-79 χάρις σε ένα επιμέρους 10-2. Οι προσπάθειες του συγκλονιστικού Κόπονεν (που έκανε το σκορ 88-87 με τρίποντο στα 21'') δεν έφταναν. Ούτε οι 2/4 βολές του Ντάγκλας στα τελευταία 17''. Το τρίποντο της ισοφάρισης του Κόπονεν ήταν ερ-μπολ (υπό αντίξοες συνθήκες) και κάπως έτσι η Νταρουσάφακα πήρε τη νίκη με τον Ντάγκλας να γράφει το τελικό σκορ με 2/2 βολές και να κλείνει την τέταρτη περίοδο με 13 πόντους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ κόσμο είχε η Φολκσβάγκεν Αρίνα για τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της Νταρουσάφακα στην EuroLeague. Σύμφωνα με την επίσημη καταμέτρηση της EuroLeague τον αγώνα παρακολούθησαν 3.890 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Πέρεθ, Νίκολιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-27, 44-50, 65-67, 92-87.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): Οζμιζράκ 13 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ακάι, Ντεμίρ 2, Κιντ 8 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 9 (3/3 τρίποντα), Σαβάς 2, Ντάγκλας 26 (5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέινερς, Ντίμπλερ 6 (2), Εβανς 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ερικ 6.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Κόπονεν 23 (5/6 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 8, Λούτσιτς 9, Λο, Τζέντοβιτς 20 (4/5 τρίποντα), Γιόβιτς 10 (7 ασίστ), Μπάρτελ 8, Γουίλιαμς 5 (1), Μπούκερ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 15/35 δίποντα, 18/32 τρίποντα, 8/11 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 22/40 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 13/15 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 5 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό (5/4, 21:30), θα δώσει το τελευταίο της παιχνίδι η Νταρουσάφακα στην φετινή EuroLeague. Στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής η Μπάγερν θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα (5/4, 21:00) στο Μόναχο την Γκραν Κανάρια.

Photo credits: Eurokinissi