Πέρασαν από τη Νέα Υόρκη οι Κινγκς

Οι Κινγκς δεν δέχτηκαν πόντο στα τελευταία δύο λεπτά και νίκησαν τους Νικς 102-94 στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν, αρχίζοντας ιδανικά την περιοδεία τους (VIDEO).

Το πρωινό ξύπνημα δεν επηρέασε τον Ντι Άαρον Φοξ. Ο νεαρός γκαρντ έβαλε 12 από τους 30 πόντους του στα τελευταία έξι λεπτά και οι Κινγκς νίκησαν τους Νικς 102-94 στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν, σε ένα παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι (12:00) σε ώρα Αμερικής και είχε αντίκτυπο και στο θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες.

Πέρα από τον Ντι Άαρον Φοξ (30 πόντοι, 11/17 σουτ, 8 ασίστ), διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Μπάντι Χιλντ (19), Νεμάνια Μπιέλιτσα (13), Χάρισον Μπαρνς (11) για τους "βασιλιάδες", οι οποίοι σούταραν με 37,9%, αλλά κράτησαν τους Νικς στο 37,2%, έκαναν μόνο 7 λάθη και άρχισαν ιδανικά μία περιοδεία τεσσάρων αγώνων, ανεβαίνοντας πάνω από το 50% (33-32). Οι Κινγκς παραμένουν πάντως 3,5 αγώνες πίσω από τους Σπερς στην κούρσα για την 8η θέση της Δύσης.

Οι Ντένις Σμιθ (18), ΝτιΆντρε Τζόρνταν (14), Τρίερ (10) και Τόμας (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Νικς (13-53), οι οποίοι υπέστησαν την 5η συνεχόμενη ήττα τους παρά το καλό ξεκίνημα. Οι Νικς προηγήθηκαν νωρίς νωρίς 24-9 στο 7' απέναντι στους εμφανώς επηρεασμένους από το πρωινό ξύπνημα Κινγκς, αλλά πολύ γρήγορα η ομάδα του Ντέιβ Γιέργκερ ισορρόπησε το ματς και στο 23' προηγήθηκε για πρώτη φορά με 42-44.

Το Σακραμέντο έκλεισε μάλιστα το τρίτο δωδεκάλεπτο με διαφορά 12 πόντων (68-80), ωστόσο τα συνεχή τρίποντα των γηπεδούχων (με τον Τζένκινς να βάζει τρία σε δυόμισι λεπτά) γύρισαν τούμπα το παιχνίδι. Οι Νικς προηγήθηκαν στο 42' με 89-87, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στα τελευταία δύο λεπτά, όταν οι Κινγκς έκαναν σερί 6-0 και πήραν τη νίκη.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Φιζντέιλ): Τόμας 10 (7 ριμπάουντ), Νοξ 7, Τζόρνταν 14 (15 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (7/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντότσον 5, Κορνέτ 4, Ελενσον, Ρόμπινσον 8 (9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μούντιεϊ 9, Τζένκινς 9, Τρίερ 10.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Γιέργκερ): Μπαρνς 11 (8 ριμπάουντ), Κόλι-Στάιν 7 (12 ριμπάουντ), Φοξ 30 (11/17 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 9, Χιλντ 19 (7/22 σουτ), Τζάιλς 6, Μπιέλιτσα 13 (10 ριμπάουντ), Φέρελ 5, Μπρούερ 2.