Προμηθέας – Χολαργός 86-61: Καταιγιστικοί οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Χολάργο, καθάρισε από νωρίς και πήρε νικηφόρα (86-61) την 19η "στροφή" της Basket League.

Ο Προμηθέας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Βasket League δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χολαργό, τον οποίο νίκησε με 86-61 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 13-6. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μετά την ολοκλήρωση του παρθενικού του της ευρωπαϊκού "ξέσπασε" στον Χολαργό, ο οποίος υποχώρησε στο 8-11 και στο 35' έχασε τον Διονύση Σκουλίδα.

Ο MVP

Ο Οκτάβιους Έλις (14 πόντοι) αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος του Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Τερέλ Παρκς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ανέβαλε δράση στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, φλέρταρε με το νταμπλ – νταμπλ και κέρδισε το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι έδωσαν 28 ασίστ και υπέπεσαν μόλις σε 10 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι – οι οποίοι στιγμές έδειχναν να τα περιμένουν όλα από τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς (22 πόντοι) – είχαν 2/15 τρίποντα και 13/24 βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε τις διαθέσεις του, καθώς χρειάστηκε μόλις λίγα λεπτά για να βρει για βρει τα πατήματά του (8-3,6'). Οι γηπεδούχοι μάλιστα βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά τους κι έχοντας για οδηγούς στην επίθεση τους Έλις και Χολ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (21-14). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε και άλλο το γκάζι. Η ένταση της άμυνας των γηπεδούχων αυξήθηκε, ο Έλις κυριάρχησε στο ζωγραφιστό, οι Σαλούστρος και Γκίκας έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και ο Προμηθέας εδραιώθηκε σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι στο 12' ξέφυγαν με 11 πόντους (25-14) και κράτησαν σε διψήφια απόσταση τους αντιπάλους τους σε όλη την διάρκεια της περιόδου. Η ψαλίδα που χώριζε τις ομάδες μάλιστα άνοιξε ως 21 πόντους (42-21 και 44-23), ενώ η συμπλήρωση των 20' βρήκε τον Προμηθέα στο +20 (45-25).

Η άμυνα του Χολαργού στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου και οι φιλοξενούμενοι βασιζόμενοι στον Γιάνκοβιτς πλησίασαν ως το -14 (47-33). Οι γηπεδούχοι, όμως, έδειξαν εκ νέου το καλό τους πρόσωπο και βασιζόμενοι στον πλουραλισμό τους τους προηγήθηκαν με 66-43 στο 30'). Ο Χολαργός στο 33΄ πλησίασε στο -15 (68-53), αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο, καθώς ο Προμηθέας βρήκε και πάλι τα πατήματά του. Ο Διονύσης Σκουλίδας στα μισά του δεκαλέπτου αποχώρησε λαβωμένος, ενώ το άκουσμα της κόρνας της λήξης βρήκε τον Προμηθέα νικητή με 86-61.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι φίλοι του Προμηθέας που βρέθηκαν στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας είχαν κάθε λόγο να νιώθουν ικανοποιημένη από την παρουσία τους, ενώ απήλαυσαν και αρκετές όμορφες φάσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 45-25, 66-43, 86-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης, Μέιερ 7 (1), Χολ 6 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Έλις 14, Μπράουν 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαλούστρος 5 (7 ριμπάουντ), Κασελάκης 3, Γκίκας 8 (7 ασίστ), Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός 4, Λίβποβ 11 (3), Παρκς 14 (8 ριμπάουντ).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φίτζπατρικ 3, Γιάνκοβιτς 22 (9/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αγκμπελέσε 6 (10 ριμπάουντ), Χόικινς 9 (1), Κώττας, Καμπερίδης 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 7 (1), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 2, Λαβ 11.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 23/41 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 19/25 βολές, 27-11 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού:21/46 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 13/24 βολές, 21-14 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα παίξει με την Κύμη (23/3, 15:45) στη Χαλκίδα, ενώ ο Χολαργός θα φιλοξενήσει το Ρέθυμνο (23/3, 15:45).

Photo credits: Eurokinissi