Στα ημιτελικά της Liga Endesa η Βαλένθια, 2-1 τη Μάλαγα

Αυτή τη φορά η Βαλένθια κράτησε την έδρα της, νίκησε τη Μάλαγα και με σκορ 2-1 προκρίθηκε στα ημιτελικά της ισπανικής λίγκας όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Έχασε το πρώτο ματς στην έδρα της, απάντησε με μπρέικ στο μπρέικ για να πάρει τη σειρά πίσω στη Βαλένθια και τελικά η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου έμαθε από το πάθημά της. Επικράτησε (79-74) της Ουνικάχα Μάλαγα και με σκορ 2-1 προκρίθηκε στα ημιτελικά της Liga Endesa όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη Ρεάλ Μαδρίτης, την ώρα που στο άλλο ζευγάρι η Μπαρτσελόνα θα έχει πιο βατό μονοπάτι απέναντι στη Σαραγόσα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με τρομερό πείσμα στο ματς, είχαν τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο, πήγαν στο 54-41 στο 27', εκεί όμως η Ουνικάχα έκανε την αντεπίθεσή της. Έτρεξε ένα επί μέρους 6-20 σε πέντε λεπτά για να περάσει μπροστά (60-61), πριν ο Ντούμπλιεβιτς την πληγώσει για το νέο προσπέρασμα της Βαλένθια που δεν αντιμετώπισε άλλες δυσκολίες και έφτασε στη νίκη που άξιζε βάσει της συνολικής της εικόνας στην αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 42-31, 58-51, 79-74

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Τόμας 8, Τόμπι 17 (1), Βίβες 9 (3/4 τρίποντα), Σαν Εμετέριο 11 (7/8 βολές), Σάστρε 2, Αμπάλντε 12 (2), Λαμπεϊρί 9 (2), Ντιότ, Βαν Ρόσομ 8 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 3, Ντόρνεκαμπ, Μαρτίνεθ

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κασιμίρο): Φερνάντεθ 6 (5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Σερμαντίνι 14, Ρόμπερτς 12 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ 7 (1), Ντίαθ 3 (1), Ντίεθ 5 (1), Βαζτζίνσκι 7 (1), Λεσόρ 4, Σουάρεθ 8 (2)