Τα… χρειάστηκε η Οκλαχόμα Σίτι κόντρα στους Γκρίζλις

Η Οκλαχόμα Σίτι ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στα τελευταία επτά λεπτά και νίκησε τους Γκρίζλις 99-95. Στραβοπάτησε το Ορλάντο, περίπατος για Κλίπερς, νίκες και για Χοκς, Γουίζαρντς.

Η Οκλαχόμα Σίτι έπαιζε για τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς τον καλύτερό της σκόρερ και υποψήφιο MVP (Πολ Τζορτζ), βρέθηκε σε μία από τις χειρότερες επιθετικές βραδιές της και επτά λεπτά πριν από το τέλος έχανε με 13 πόντους διαφορά. Στο τέλος, πάντως, την δουλειά της την έκανε. Η Θάντερ βρήκε τον τρόπο να νικήσει το Μέμφις 99-95 και να δώσει τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ήταν άστοχος σε όλο το ματς, αλλά έβαλε 12 από τους 22 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και ήταν καθοριστικός στο φινάλε, γλιτώνοντας την Οκλαχόμα Σίτι σε ένα βράδυ στο οποίο σούταρε με ποσοστό 35,5%, αλλά προκάλεσε 22 λάθη. Δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων ο Μάικ Κόνλι για το Μέμφις, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πάτησε για 8 λεπτά το παρκέ της Chesapeake Energy Arena, έχοντας 3 πόντους, 0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Γκραντ 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ανταμς 13 (22 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 22 (7/20 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σρέντερ 17 (6/22 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φέργκιουσον 4, Νοέλ 4, Μόρις 7, Ναντέρ 15, Φέλτον 4.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ (Μπίκερσταφ): Χόλιντεϊ 7, Καμπόκλο 11, Βαλαντσιούνας 16 (13 ριμπάουντ), Ράιτ 17 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράντλι 27 (11/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πάρσονς 1, Μάιλς 7, Νοά 2, Κάρτερ 4, Ντόρσεϊ 3.

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ – ΜΑΤΖΙΚ: Το… υπόγειο πληγώνει το Ορλάντο!

Οι νίκες κόντρα σε ομάδες όπως οι Γουόριορς και οι Πέισερς έρχονται… φυσιολογικά για το Ορλάντο. Κόντρα στις ομάδες που βρίσκονται στο υπόγειο της ανατολικής περιφέρειας όχι και τόσο. Δύο ημέρες μετά το διπλό στην Ιντιάνα η Μάτζικ στραβοπάτησε στο Κλίβελαντ, όπου οι Καβαλίερς έκαναν επιμέρους σκορ 40-21 στην τέταρτη περίοδο και πήραν τη νίκη με 107-93. Το Ορλάντο έχει πλέον 8 νίκες στους τελευταίους 11 αγώνες, με τις ήττες να έχουν σημειωθεί από τους Νικς, τους Μπουλς και τους Καβαλίερς, τις τελευταίες τρεις ομάδες της Ανατολής!

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Ντρου): Λαβ 16 (14 ριμπάουντ), Νανς 11 (7 ριμπάουντ), Οσμάν 14, Νάιτ 2, Σέξτον 17, Κρις 3, Ντελαβεντόβα 11, Κλάρκσον 18, Στάουσκας 7, Νουάμπα 8.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Γκόρντον 15 (8 ριμπάουντ), Άιζακ 7, Βούτσεβιτς 28 (13/16 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ογκαστιν 19, Φουρνιέ 11, Ιγούντου 4, Μπιρτς 3, Μπρίσκο 4, Ρος 2 (1/12 σουτ).

ΜΠΟΥΛΣ – ΧΟΚΣ: Πήραν τη ρεβάνς τα "γεράκια"

Αυτή τη φορά οι Μπουλς και οι Χοκς… έμειναν στους 241 πόντους. Και όπως καθιερώθηκε φέτος, η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε τη νίκη! Δύο ημέρες μετά το 168-161 των Μπουλς στην Ατλάντα οι Χοκς πήραν τη ρεβάνς στο Σικάγο με 123-118, παρότι έπαιζαν πάλι χωρίς τον άρρωστο Τζον Κόλινς και είδαν τον Τρέι Γιανγκ να αποβάλλεται… στραβοκοίταξε τον Κρις Νταν στην δεύτερη περίοδο!

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Μάρκανεν 19 (6/21 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λόπεζ 16 (8/10 δίποντα), Νταν 14, ΛαΒίν 12, Λουαού-Καμπαρό 6, Φελίσιο 10, Χάρισον 2, Αρτσιντιάκονο 13, Μπλέικνι 17, Σέλντεν 9.

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Πιρς): Ντέντμον 13 (12 ριμπάουντ), Λεν 28 (5/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιανγκ 18 (6/9 σουτ), Μπέιζμορ 10 (7 ριμπάουντ), Χέρτερ 12, Κάρτερ 3, Πόιθρες 9, Τζόνσον 11 (4/4 σουτ), Μπέμπρι 3 (7 ασίστ), Ανταμς 14, Αντερσον 2.

ΚΛΙΠΕΡΣ – ΝΙΚΣ: Εύκολη βραδιά για τους "Κλιπς"

Μία που μπήκαν στο παρκέ του Staples Center και μία που έφυγαν… Οι Νικς δεν "εμφανίστηκαν" ποτέ στο Λ.Α. και οι Κλίπερς πήραν μία από τις πιο εύκολες νίκες της χρονιάς με 128-107, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκαν με 18 πόντους διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου και με +38 λίγο πριν από το ημίχρονο, σημειώνοντας μάλιστα 82 πόντους στο πρώτο μισό, αριθμός που ισοδυναμεί με την δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία της ομάδας.

Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Γκαλινάρι 20 (7 ριμπάουντ), Ζούμπατς 7 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέβερλι 3 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάμετ 21 (7/11 τρίποντα), Γκίλγκιους-Αλεξάντερ 15, Γκριν 16, Χάρελ 18, Μότλι 3, Ρόμπινσον, Γουίλιαμς 18 (6 ασίστ), Τεμπλ 2, Γουάλας 5, Θόρνγουελ.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Φιζντέιλ): Βόνλε 17 (6/8 σουτ, 12 ριμπάουντ), Τόμας, Νοξ 6, Σμιθ 8, Ντότσον 17, Κορνέτ 6, Ελενσον 5, Ρόμπινσον 16 (7/8 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μούντιεϊ 16, Τρίερ 16 (5/7 σουτ), Τζένκινς.

ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ – ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Μείωσε την ψαλίδα η Ουάσινγκτον

Έπειτα από πέντε ήττες στους τελευταίους έξι αγώνες οι Γουίζαρντς βρήκαν επιτέλους ένα λόγο να χαμογελάσουν ξανά. Η Ουάσινγκτον επικράτησε της Μινεσότα με 135-121 και μείωσε την ψαλίδα από τις ομάδες που κυνηγάει, εκμεταλλευόμενη και τις ήττες που έκαναν λίγο νωρίτερα το Ορλάντο και η Σάρλοτ. Οι Πόρτις, Μπιλ και Πάρκερ έβαλαν όλοι μαζί 70 πόντους για τους “μάγους”, οι οποίοι έλεγξαν το παιχνίδι από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά. Οι Τίμπεργουλβς, από την άλλη, ναι μεν είχαν 84 πόντους μέσα από την ρακέτα, ωστόσο είχαν και 4/27 τρίποντα.

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ (Μπρουκς): Πόρτις 26 (10/18 σουτ, 12 ριμπάουντ), Αρίζα 16, Γκριν 13, Μπιλ 22 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σατοράνσκι 14 (6/8 σουτ, 6 ασίστ), Πάρκερ 22 (9/13 σουτ), Μπράουν 2, Ντέκερ 11, Τζόνσον, Μπράιαντ 9, Ραντλ.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ (Σόντερς): Σάριτς 13, Γουίγκινς 14, Τάουνς 28 (12/18 σουτ, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τιγκ 10 (8 ασίστ), Οκότζι 2, Τόλιβερ 6, Γκίμπσον 14 (6/8 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μπέιτς-Ντιόπ 8, Τζενγκ 2, Τζόουνς 4, Ρόουζ 18, Ρέινολντς 2.

Photo credits: AP Photo/Kyle Phillips