Άνετα οι Θάντερ, έγραψε ιστορία ο Γουέστμπρουκ

Οι Θάντερ επιβλήθηκαν εύκολα με 117-95 των Γκρίζλις, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να γράφει ιστορία, αφού έκανε triple-double σε 8ο σερί παιχνίδι!

Οι Θάντερ βρήκαν απέναντί τους ένα… μισό Μέμφις, αφού οι μαζεμένες ανταλλαγές των Γκρίζλις την τελευταία ημέρα των ανταλλαγών υποχρέωσαν την ομάδα να παραταχθεί με 8 παίκτες. Άλλο που δεν ήθελε η Οκλαχόμα Σίτι, η οποία επιβλήθηκε εύκολα με 117-95 των "Αρκούδων", ξεσπώντας στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Γκρίζλις έδειξαν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αφού έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 32-27 και την δεύτερη με 53-51. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι Θάντερ σοβαρεύτηκαν, κάνοντας την αρχή στην τρίτη περίοδο, όταν με ένα επιμέρους σκορ 32-19 πέρασαν μπροστά με 83-72.

Το Μέμφις δεν είχε πλέον άλλες δυνάμεις να παλέψει, με την Οκλαχόμα Σίτι να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο στην τέταρτη περίοδο και να "καθαρίζει" το παιχνίδι, σημειώνοντας την 35η φετινή της νίκη.

Ο Πολ Τζορτζ με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζεράμι Γκραντ να προσθέτει 20 πόντους. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 15 ασίστ, στο 8ο συνεχόμενο triple-double του, στην δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία του ΝΒΑ μετά τα 9 σερί triple-double του Γουίλτ Τσάμπερλεϊν το 1968.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζάρεν Τζάκσον είχε 27 πόντους, ο Μπρούνο Καμπόκλο 16 πόντους και ο Μάικ Κόνλεϊ 15 πόντους, αλλά με 4/15 σουτ.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 27, Γκραντ 20, Άνταμς 11, Γουέσμπρουκ 15 (13 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Φέργκιουσον 10, Νόελ 4, Πάτερσον 5, Γκράνθαμ, Ναντέρ 7, Σρόντερ 16, Ντιάλο 16

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Ραμπ 15 (9 ριμπάουντ), Τζάκσον 27 (7 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 6, Γουάσμπουρν2, Κόνλεϊ 15 (4/15 σουτ, 7 ασίστ), Καμπόκλο 16, Κάρτερ 4, Γουατανάμπε 10