Ήττα-σοκ στο Φίνιξ για τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Οι Σανς νίκησαν για δεύτερη φορά φέτος τους Μπακς (114-105) και τους υποχρέωσαν σε διαδοχικές ήττες για πρώτη φορά στη χρονιά! Ντεμπούτο του Γκασόλ.

Οι Μπακς έχουν νικήσει όλες τις μεγάλες ομάδες του ΝΒΑ. Έχουν περάσει από τις δυσκολότερες έδρες. Βγάζουν εδώ και τέσσερις μήνες την εικόνα ομάδας που μπορεί να φτάσει μέχρι το πρωτάθλημα. Όλα αυτά δεν ισχύουν όταν παίζουν με τους… Σανς.

Απ' όλες τις ομάδες του πρωταθλήματος, εν τέλει αυτή που υποχρέωσε τους Μπακς σε διαδοχικές ήττες για πρώτη φορά στην χρονιά ήταν οι Σανς, οι οποίοι επικράτησαν με 114-105 και έδωσαν τέλος σε αυτό το απίστευτο 14-0 που είχαν φέτος τα "ελάφια" όποτε προέρχονταν από ήττα! Το Φίνιξ (14-51) έκανε παράλληλα και κάτι άλλο: "σκούπισε" τους Μπακς (48-16), αφού είχε κερδίσει και το πρώτο παιχνίδι στο Μιλγουόκι με 116-114!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γέμισε την στατιστική του στο Φίνιξ, ωστόσο αντιμετώπισε όλο το βράδυ προβλήματα απέναντι στην άμυνα των Σανς, τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους (8/14 σουτ), 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά και 5/10 βολές, 6 λάθη, 6 φάουλ και -5 στον δείκτη "+/-".

Δεν ήταν και η καλύτερη βραδιά για να κάνει το ντεμπούτο του ο Πάου Γκασόλ, που έπαιξε μόνο 5 λεπτά και είχε 0/2 σουτ.

Οι Κέλι Ούμπρε (27 πόντοι), Ντιάντρε Έιτον (19 πόντοι), Ντέβιν Μπούκερ (22 πόντοι) και Τζος Τζάκσον (16 πόντοι) ήταν οι στυλοβάτες των Σανς, οι οποίοι έμοιαζαν καταδικασμένοι σε ήττα πριν από την έναρξη του ματς και αυτό δεν άλλαξε μετά την πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 20-31. Οι Μπακς ξέφυγαν με 24-40 στο 17', ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 10-0 μέσα σε ενάμισι λεπτό, έριξαν την διαφορά στους δύο πόντους (52-54) και κάπου εκεί άρχισαν τα προβλήματα για τα "ελάφια".

Ούτε το ξέσπασμα που έκανε το Μιλγουόκι από το 35' έως το 39', όταν ξέφυγε εκ νέου με 81-91, ήταν αρκετό. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ ξαναμπήκε στο ματς, πάλεψε σαν να έπαιζε στους Τελικούς, την ίδια ώρα που οι Μπακς έμοιαζαν κουρασμένοι και δίχως ενέργεια, παίζοντας στο φινάλε μιας δυτικής περιοδείας πέντε αγώνων. Τίποτα δεν τους πήγαινε. Οι Μπακς δεν μπορούσαν να βάλουν σουτ στην τέταρτη περίοδο, σούταραν συνολικά με 36,8% και 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη είδαν έπειτα από πολλή ώρα την πλάτη των Σανς με 100-98.

Ο Μπρόγκντον ισοφάρισε με τυχερό τρίποντο στο 1'21'' πριν από τη λήξη (103-103) αλλά ακολούθησε καλάθι του Τζόνσον, άστοχο τρίποντο του Μπλέντσο και λέι-απ του Έιτον 35,8'' πριν από τη λήξη. Το λάθος στην επαναφορά που επακολούθησε, έμοιαζε απόλυτα ταιριαστό σε μία καταστροφική βραδιά για τους Μπακς, που έχουν πλέον 23-11 εκτός έδρας.

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Κοκόσκοβ): Μπέντερ, Ούμπρε 27 (13 ριμπάουντ, 3 τάπες), Έιτον 19 (12 ριμπάουντ, 3 τάπες), Τζόνσον 13 (4 κλεψίματα), Μπούκερ 22 (7 ασίστ), Χολμς 2, Τζάκσον 16, Μπρίτζες 9, Κρόφορντ 4, Ντάνιελς 2.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 21 (13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Μίντλετον 6 (1/13 σουτ, 7 ριμπάουντ), Λόπεζ 10, Μπλέντσο 15, Μπρόγκντον 19, Μίροτιτς 13, Ιλιασόβα 11 (10 ριμπάουντ), Γκασόλ, Κόνατον, Σνελ 10.

Photo credits: AP Photo/Matt York