Β' Εθνική: Ανέβηκε η Δάφνη Δαφνίου
Η Δάφνη Δαφνίου νίκησε με 83-61 τον Γλαύκο και στην 27η "στροφή" του 1ου Ομίλου της Β' Εθνικής εξασφάλισε και μαθηματικά τον προβιβασμό της στην Α2 της νέας σεζόν. Όλο και πιο κοντά στην άνοδο ο Οίακας Ναυπλίου.
Η Δάφνη Δαφνίου επαλήθευσε τα προγνωστικά, καθώς νίκησε με 83-61 τον Γλαύκο κι εξασφάλισε και μαθηματικά μία θέση στο πρωτάθλημα της Α2 της αγωνιστικής περιόδου 2019/20.
Η ομάδα των δυτικών προαστίων βελτίωσε το ρεκόρ σε 21-6, ενώ ακόμα ένα σημαντικό βήμα για να πάρει την άνοδο στην Α2 έκανε ο Οίακας Ναυπλίου, ο οποίος στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β' Εθνικής πέρασε με 79-69 και αύξησε την απόσταση που τον χωρίζει από τον Τρίτωνα.
Η Γέφυρα στον 2ο Όμιλο νίκησε με 73-57 το Αγρίνιο, το οποίο πλέον μοιράζεται την 2η θέση με την Ελευθερούπολη, η οποία λύγισε με 43-41 τους Μαχητές σε ένα ματς που τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των ομάδων.
1ος Όμιλος
Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:
Πρωτέας Βούλας – Ένωση Ιλίου 92-67
Πεντέλη – Παγκράτι 73-66
Δάφνη Δαφνίου – Γλαύκος 83-61
Πανερυθραϊκός – Πανελευσινιακός 80-59
Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Δούκας 74-79
Έσπερος Καλλιθέας – Παπάγος 93-82
Τρίτωνας – ΚΑΟ Κορίνθου 59-62
Μανδραϊκός – Οίακας Ναυπλίου 69-79
Η επόμενη αγωνιστική (28η, 5/5):
Παγκράτι – Πρωτέας Βούλας
Οίακας Ναυπλίου – Δάφνη Δαφνίου
Ένωση Ιλ. – Πανερυθραϊκός
Πανελευσινιακός – Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Δούκας – Έσπερος Καλλιθέας
Παπάγος – Τρίτωνας
ΚΑΟ Κορίνιου – Μανδραϊκός
Η βαθμολογία
1.Δάφνη Δαφνίου 48 (21-6)
2.Οίακας Ναυπλιου 47 (20-7)
———————————————
3.Τρίτωνας 45 (18-9)
4.Παγκράτι 44 (17-10)
5.Δούκας 44 (17-10)
6.Εσπερος Καλλιθέας 41 (14-13)
7.Πρωτέας Βούλας 41 (14-13)
8.Πεντέλη 40 (13-14)
9.Παπάγος 40 (13-14)
10.Μανδραϊκός 40 (13-14)
11.Πανερυθραϊκός 39 (12-15)
12.Πανελευσινιακός 38 (11-16)
———————————————
13.ΚΑΟ Κορίνθου 38 (11-16)
14.Ένωση Ιλίου 35 (8-19)
15.Γλαύκος 35 (8-19)
16.Κρόνος Αγίου Δημητρίου 33 (6-21)
2ος Όμιλος
Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:
ΧΑΝΘ – Φάραλα (22/4)
Γέφυρα – Αγρίνιο 73-57
Ικαροι Σερρών – Φίλιππος Βέροιας 85-62
Ελευθερούπολη – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 43-41
Ανατόλια – Νίκη Βόλου 106-82
Ερμής Λαγκαδά – Μακεδονικός 115-66
Χαλκηδόνα – Φαίακας Κέρκυρας 78-65 (20/4)
Εσπερος Λαμίας – Στρατώνι 74-64
Η βαθμολογία
1. Ανατόλια 52 (25-2)
2. Αγρίνιο 46 (19-8)
———————————————
3. Ελευθερούπολη 46 (19-8)
4. Φίλιππος Βέροιας 43 (16-11)
5. Ερμής Λαγκαδά 42 (15-12)
6. ΧΑΝΘ 41 (15-11)
7. Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 41 (14-13)
8. Χαλκηδόνα 40 (13-14)
9. Έσπερος Λαμίας 39 (12-15)
10. Γέφυρα 38 (11-16)
11. Φάρσαλα 37 (11-15)
12. Nίκη Βόλου 37 (10-17)
———————————————
13. Στρατώνι 37 (10-17)
14. Ίκαροι Σερρών 37 (10-17)
15. Φαίακας Κέρκυρας 37 (10-17)
16. Μακεδονικός 32 (5-22)
H επόμενη αγωνιστική (28η, 5/5):
Αγρίνιο – ΧΑΝΘ
Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα (4/5)
Στρατώνι – Ίκαροι Σερρών
Φάρσαλα – Ελευθερούπολη,
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ανατόλια
Νίκη Βόλου – Ερμής Λαγκαδά
Μακεδονικός – Χαλκηδόνα
Φαίακας Κέρκυρας – Έσπερος Λαμίας
Photo credits: Eurokinissi
Πηγή άρθρου – sport24.gr
Use Facebook to Comment on this Post