Επίδειξη ισχύος των Γουόριορς κόντρα στους Νάγκετς

Οι Γουόριορς μετέτρεψαν την μάχη κορυφής με τους Νάγκετς σε παράσταση για έναν ρόλο και με μπροστάρη τον "καυτό" Τόμπσον πήραν μία άνετη νίκη με 122-105, παραμένοντας στην κορυφή της Δύσης.

Οι Νάγκετς πήγαν στο Γκόλντεν Στέιτ ξέροντας ότι με νίκη θα τους έπιαναν στην κορυφή της Δύσης. Οι Γουόριορς φρόντισαν να τους δείξουν ότι η μεταξύ τους διαφορά είναι μεγαλύτερη από τη μία νίκη που τους χώριζε στην κατάταξη πριν το μεταξύ τους παιχνίδι, φτάνοντας διά περιπάτου στη νίκη με 122-105.

Στην υποτιθέμενη μονομαχία κορυφής της Δύσης, οι Γουόριορς φρόντισαν αρκετά νωρίς ποιος είναι το αφεντικό. Στηριζόμενοι στον οίστρο του Κλέι Τόμπσον – που είχε 27 πόντους στο ημίχρονο! – ξέφυγαν με 30-20 στην πρώτη περίοδο και 67-50 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η συνέχεια ήταν απλώς η… αναμενόμενη.

Το Γκόλντεν Στέιτ έκανε απλώς τα… απαραίτητα στις δύο τελευταίες περιόδους του αγώνα. Κάποια στιγμή ανέβασε την διαφορά λίγο πάνω από τους 20 πόντους και τελικά πήρε μία άνετη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 45-20 έναντι 43-22 των Νάγκετς.

Ο Κλέι Τόμπσον με 39 πόντους με 9/11 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κέβιν Ντουράντ να προσθέτει 26 πόντους και τον Στεφ Κάρι 17 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ).

Για τους Νάγκετς, ο Μαλίκ Μπίσλεϊ και ο Μόντε Μόρις είχαν από 17 πόντους και ο Νίκολα Γιόκιτς 16 πόντους.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 4 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντουράντ 26, Κάζινς 13 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κοψίματα), Κάρι 17 (6/16 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 39 (9/11 τρίποντα), Γιερέμπκο 2, Μπελ, Μακκίνι 3, Λούνι 9 (8 ριμπάουντ), Λίβινγκστον 2, Κουκ, Ιγκουοντάλα 7, Λι

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 9, Γιόκιτς 16 (6 ριμπάουντ), Μάρεϊ 11, Μπάρτον 5, Χάρις 6, Ερνανγκόμεζ, Βάντερμπιλτ, Πλάμλι 8 (12 ριμπάουντ), Κρεγκ 11, Μόρις 17 (6 ασίστ), Τόμας 5, Μπίσλεϊ 17