Ματσάρα στο Χιούστον, νίκη από το -26 η Θάντερ!

Ο Χάρντεν έβαλε 42 πόντους, ωστόσο ο Τζορτζ είχε 45, ο Γουέστμπρουκ έκανε το 9ο σερί τριπλ-νταμπλ και η Οκλαχόμα Σίτι άλωσε το Χιούστον με 117-112!

Έμοιαζε γραφτό ότι κάτι σπουδαίο θα συνέβαινε το βράδυ του Σαββάτου στο Toyota Center, έτσι όπως παίζουν το τελευταίο διάστημα οι σούπερ σταρ των Ρόκετς (32-23) και της Θάντερ. Εν τέλει, έγινε και ένα από τα πιο χορταστικά παιχνίδια της χρονιάς, αφού η Οκλαχόμα Σίτι (36-19) κατόρθωσε να ανατρέψει διαφορά 26 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και να νικήσει για δεύτερη φορά φέτος τους Ρόκετς 117-112.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έγραψε ιστορία, καθώς κατέγραψε το ένατο συνεχόμενο τριπλ-νταμπλ (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ του Γουίλτ Τσέιμπερλεν από το 1968, ενώ σημείωσε και το λέι-απ που αποδείχθηκε το νικητήριο 26,9'' πριν από τη λήξη, όταν έκανε το σκορ 112-113. Ο Γουέστμπρουκ είχε και 10 λάθη, αλλά και 8/21 σουτ. Είχε βέβαια συμπαίκτη και τον Πολ Τζορτζ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 45 πόντους, 12/22 σουτ και 11 ριμπάουντ, οδηγώντας για πολλοστή φορά φέτος την Οκλαχόμα Σίτι σε μία νίκη, την 10η στα τελευταία 11 παιχνίδια.

Ο Τζέιμς Χάρντεν, από την άλλη, επέκτεινε κι αυτός ένα άλλο τρομερό σερί, καθώς έβαλε πάνω από 30 πόντους για 29ο συνεχόμενο αγώνα! Ο "μουσιας" σταμάτησε στους 42 πόντους (με 11/28 σουτ), δεν ήταν όμως αρκετοί για να αποτρέψουν την πρώτη ήττα των Ρόκετς έπειτα από τρεις σερί νίκες. Αρκετό δεν ήταν ούτε το προβάδισμα των 26 πόντων που δημιούργησε η ομάδα του Μάικ Ντ' Αντόνι ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν προηγήθηκε με 68-42!

Η Οκλαχόμα Σίτι δεν είχε βρεθεί σε κανένα σημείο φέτος τόσους πολλούς πόντους πίσω στο σκορ. Κι όμως, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Και γρήγορα. Στην τρίτη περίοδο, η Θάντερ ροκάνισε πολύ γρήγορα την διαφορά, ισοφάρισε το σκορ στο 36' (90-90) και στο ξεκίνημα της τέταρτης πήρε μάλιστα και το προβάδισμα (90-93) με τρίποντο του Τζορτζ. Από εκεί και πέρα άρχισε το "θρίλερ", με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν χτυπήματα μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μετά το λέι-απ του Γουέστμπρουκ στα 26,9'', πάντως, οι Ρόκετς δεν είχαν άλλη απάντηση.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στους τελευταίους εννέα εντός έδρας αγώνες με αντίπαλο την Θάντερ για το Χιούστον, το οποίο έχασε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (39-53) απόντος του Κλιντ Καπέλα, που απουσίασε λόγω τραυματισμού στον δεξιό αντίχειρα. Το ντεμπούτο του με την φανέλα των Ρόκετς έκανε ο Ιμάν Σάμπερτ, ενώ αντιθέτως, λίγες ώρες πριν από το παιχνίδι η Οκλαχόμα Σίτι ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας με τον Αλεξ Αμπρίνες για προσωπικούς λόγους.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Φαρίντ 17 (8/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Τάκερ, Πολ 18 (10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χάρντεν 42 (5/12 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 14/15 βολές, 1 ασίστ, 5 λάθη), Γκόρντον 13, Νενέ 2, Ρίβερς 10, Γκριν 7, Σάμπερτ 3.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Τζορτζ 45 (6/8 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 15/18 βολές, 11 ριμπάουντ), Γκραντ 8 (8 ριμπάουντ), Ανταμς 6 (9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 21 (8/21 σουτ, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 λάθη), Φέργκιουσον 15, Νοέλ 2, Πάτερσον 3, Ναντέρ, Σρέντερ 17, Μπάρτον.

Photo credits: AP Photo/Eric Christian Smith