Νικς – Κλίπερς 113-124: Καθάρισε ο Λου Γουίλιαμς

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς πάτησαν το γκάζι τόσο, όσο χρειαζόταν απέναντι στους Νιου Γιορκ Νικς και με οδηγό τον Λου Γουίλιαμς πήραν τη νίκη με 124-113.

Οι Κλίπερς με MVP τον Λου Γουίλιαμς πέρασαν από τη Νέα Υόρκη, όπου νίκησαν 124-113 τους Νικς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 44-30, ενώ η ομάδα από το "Μεγάλο Μήλο" υποχώρησε στο 14-60.

Ο Λου Γουίλιαμς σημείωσε τους 15 από τους 29 πόντους του στην τέταρτη περίοδο κι έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του, ενώ πολύ καλή παρουσία για τους Κλίπερς είχαν και οι Ντανίλο Γκαλινάρι (26 πόντοι, 8 ριμπάουντ) καιι Μόντεζλ Χάρελ (24 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Οι Εμάνουλ Μούντιε (26 πόντοι, και ΝτιΆντρε Τζόρνταν (20 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 43΄ ισοφάρισαν σε 103-103, αλλά στη συνέχεια είδαν τους αντιπάλους τους να κάνουν επιμέρους σκορ 1-11 για το 104-114 κι εντέλει να επικρατούν με 124-113. Οι Νικς μάλιστα στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο αγωνίστηκαν χωρίς τον Κέβιν Νοξ, ο οποίος τραυματίστηκε στην ποδοκνημική.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-29, 59-60, 84-89, 113-124

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ: Χεζόνια 6, Νοξ 11 (2), Τζόρνταν 20 (13 ριμπάουντ), Μουντιέ 26 (2), Ντότσον 18 (1), Τόμας 12 (2), Ρόμπινσον 2, Ντιλικίνα, Τζένκιινς 2, Άλεν 16 (1).

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ: Γκαλινάρι 26 (3/10 τρίποντα, 13/14 βολές, 8 ριμπάουντ), Ζούμπατς 10 (10 ριμπάουντ), Μπέβερλι 12 (4), Σάμετ 3 (1), Γκίλγκιους-Αλεξάντερ 10, Γκριν 8 (2), Χάρελ 24, Τσάντλερ 2, Γουίλαμς 29 (5/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τέμπλ, Θόρνγουελ.