Ο εκπληκτικός Εμπίντ επέστρεψε, οι Σίξερς νίκησαν τους Πέισερς

Σημαντική νίκη πήραν οι Φιλαδέλφεια 76ερς κόντρα στους Ιντιάνα Πέισερς (106-89), στην επιστροφή του εκπληκτικού Τζοέλ Εμπίντ στη δράση μετά από απουσία περίπου ενός μήνα.

Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν εκπληκτικός στην πρώτη του συμμετοχή μετά τη διακοπή για το All Star Game τους Σίξερς να επικρατήσουν εντός έδρας των Ιντιάνα Πέισερς με 106-89.

Ο Καμερουνέζος σούπερ σταρ ο οποίος είχε αγωνιστεί για τελευταία φορά στο παιχνίδι με τους Νιου Γιορκ Νικς στις 13/2 ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του στο γόνατο και ήταν ο κορυφαίος στην επικράτηση του συνόλου του Μπρετ Μπράουν. Μάλιστα τελείωσε τον αγώνα μ΄ένα εντυπωσιακό double double, σταματώντας στους 33 πόντους και τα 12 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Φιλαδέλφεια έχει πλέον ρεκόρ 42-25 κι "έπιασε" στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας τους Πέισερς οι οποίοι έχουν το ίδιο ρεκόρ. Με αυτή τη νίκη, οι Σίξερς έκαναν το 3-1 στα φετινά παιχνίδια με τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και προηγήθηκαν 58-51, όμως στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο οι Σίξερς, με τον Εμπίντ να παίρνει… φωτιά, όχι απλά προσπέρασαν, αλλά νίκησαν και με διαφορά 17 πόντων (106-89).

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Μπάτλερ 12, Χάρις 16 (2), Εμπίντ 33, Ρέντικ 9 (3), Σίμονς 15, Τζόνσον, Ένις 8 (1), Σκοτ 8, ΜακΚόνελ 2, Πάτον Σίμονς 3 (1), Μπόλντεν.,

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ: Μπογκντάνοβιτς 18 (1), Γιανγκ 9, Τέρνερ 6 (1), Μάθιους 5, Κόλισον 14 (1), Σαμπόνις 9, Τζόζεφ 4, Μακ Ντέρμποντ 10 (1), Χόλιντεϊ 6 (1), Λιφ 2, Ο' Κουίν 6, Σάμερ, Ριντ

"ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΡΑΠΤΟΡΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΛΕΟΝΑΡΝΤ

Οι Τορόντο Ράπτορς νίκησαν πανεύκολα τους Μαϊάμι Χιτ εκτός έδρας με 125-104 έχοντας 21/40 τρίποντα, παρά το γεγονός ότι έπαιξαν δίχως τον σούπερ σταρ τους, Καουάι Λέοναρντ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα 32-27, οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν να εμφανιστούν ανταγωνιστικοί. Πλέον η ομάδα του Καναδά έχει ρεκόρ 48-19 και παραμένει στο κυνήγι των Μιλγουόκι Μπακς για την κορυφή της ανατολικής περιφέρειας.

Οι Χιτ από την άλλη "έπεσαν" στο 31-35 κι έχουν μπροστά τους "ανηφόρα" προκειμένου να μπουν στα playoffs.

Πρώτος σκόρερ για τους Ράπτορς ήταν ο Κάιλ Λάουρι με 24 πόντους, 10 ασίστ και 6/11 τρίποντα, ενώ 20 πρόσθεσε ο Πασκάλ Σιάκαμ. Για τους ηττημένους, ο Μπαμ Αντεμπάγιο ηγήθηκε με 19 πόντους, με τον Ντουέιν Γουέιντ να σημειώνει 15.

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ: Ρίτσαρντσον 8, Όλινικ 1, Αντεμπάγιο 19, Γουέιτερς 15 (3), Γουίνσλοου 10 (1), Γουέιντ 15 (1), Τζόουνς Τζούνιορ 4, Ντράγκιτς 11 (1), Γουάιτσαϊντ 8, ΜακΓκρούντερ 13 (2), Άντερσον.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: ΜακΚόου 10 (3), Σιάκαμ 20 (1), Ιμπάκα 10 (1), Γκριν 15 (5), Λάουρι 24 (6), Λιν 11 (1), Γκασόλ 6, Πάουελ 15 (3), Ανουνόμπι 11, Μίλερ 3 (1), Μπούτσερ.

Photocredits: AP/Matt Slocum