Τέρμα τα γκάζια από τον Μάρκεθ

78Ο Μαρκ Μάρκεθ με Repsol Honda συνεχίζει να τρέχει στους ρυθμούς του, αφού πήρε την έκτη pole position στο πρωτάθλημα σε ισάριθμους αγώνες.

“Το 6 στα 6” έχει κάνει ο Μαρκ Μάρκεθ στις φετινές κατατακτήριες δοκιμές του πρωταθλήματος MotoGP. Αυτή την φορά, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής έκανε τον ταχύτερο χρόνο στο Μουτζέλο, πήρε την pole position και εκκινεί από την πρώτη θέση τον κυριακάτικο αγώνα στην ιταλική πίστα.

Ο Αντρέα Ιανόνε έκανε την έκπληξη και ήταν δεύτερος με Pramac Racing, ενώ τρίτος ήταν ο Χόρχε Λορένθο με Yamaha.

Από την δεύτερη σειρά εκκίνησης θα ξεκινήσει ο έτερος αναβάτης της Repsol Honda, ο οποίος πήρε την τέταρτη θέση, ενώ ο Βαλεντίνο Ρόσι ήρθε δέκατος με την Yamaha του, σε έναν αγώνα που συμπληρώνει τους 300 στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Μάρκεθ κάνει εκπληκτικό πρωτάθλημα φέτος, μετρώντας πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες και δείχνοντας ότι μέχρι στιγμής δεν έχει αντίπαλο στον δρόμο για τον δεύτερο στη σειρά τίτλο.