ΤΣΣΚΑ: Ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων με 41 του Ντε Κολό

Η ΤΣΣΚΑ χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 18 πόντων στην τελευταία περίοδο και την καλύτερη φετινή εμφάνιση του Νάντο Ντε Κολό για να νικήσει την Σάρατοβ 116-110 στην παράταση (VIDEOS).

Η διαχείριση του χρόνου συμμετοχής λίγο έλειψε να έχει ως συνέπεια την πλέον απρόσμενη ήττα της χρονιάς για την ΤΣΣΚΑ στο Σάρατοβ. Εκεί όπου η ΤΣΣΚΑ χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 18 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο, προκειμένου να καταβάλει στην παράταση με 116-110 την Άβτοντορ, στο δεύτερο πιο παραγωγικό παιχνίδι στην ιστορία της VTB League.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη χρειάστηκε επίσης και την καλύτερη εμφάνιση του Νάντο Ντε Κολό στην διοργάνωση. Ο Γάλλος γκαρντ έκανε ατομικά ρεκόρ σε πόντους (41) και index rating (43), έχοντας 10/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 18/19 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 37'20'', οδηγώντας την ΤΣΣΚΑ στην 19η νίκη σε 22 αγώνες στην VTB League, όπου είναι σταθερά πρώτη στην κατάταξη.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν πρόσθεσε άλλους 17 πόντους για την ΤΣΣΚΑ, η οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ με 82-64 στο 32', ισοφάρισε 12'' πριν από τη λήξη με κάρφωμα του Αμερικανού και πήρε το παιχνίδι χάρις σε 6/6 βολές στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Οι Γκόλντεν (30 πόντοι), Μπιούφορντ (23 πόντοι), Κράβις (20 πόντοι), Σάβοβιτς (18 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Αβτοντορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-41, 77-62, 99-99 (κ.α.), 110-116.

Οι πόντοι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 41 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 5, Αντόνοβ, Χάκετ 8 (2), Κουρμπάνοβ 8 (2), Πίτερς 7 (1), Ούχοβ, Ροντρίγκεθ 12 (1), Βοροντσέβιτς 9 (2), Κλάιμπερν 17, Χάινς 9.

Photo credits: Eurokinissi