Χρυσός ο Πετρούνιας!

XXX of ZZZ competes in the gymnastics team final and individual qualification during day two of the Baku 2015 European Games at National Gymnastics Arena on June 14, 2015 in Baku, Azerbaijan.

Με το χρυσό μετάλλιο στο στήθος θα επιστρέψει απ’ τους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, συνεχίζοντας τη συλλογή μεταλλίων μετά και την πρώτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

inner

Ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στους κρίκους, πραγματοποιώντας εξαιρετικό πρόγραμμα -που προκάλεσε ενθουσιασμό στις εξέδρες του γηπέδου- και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στη διοργάνωση.

Ο Πετρούνιας συγκέντρωσε 15.633 βαθμούς και πήρε με διαφορά το χρυσό μετάλλιο. Πίσω του έμεινε ο Ρώσος Ιγκνάτιεβ (15.333), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Τσολάκ με 15.133.