Χωρίς να ιδρώσουν οι Ράπτορς

Οι Ράπτορς έκαναν τα… απολύτως απαραίτητα κόντρα στους "μισούς" Μπουλς, παίρνοντας μία εύκολη νίκη με 112-103.

Οι Ράπτορς δεν είχαν όρεξη να μπλέξουν κόντρα στους Μπουλς. Οι Μπουλς δεν μπορούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα έτσι κι αλλιώς, αφού παρατάχθηκαν χωρίς τους ΛαΒίν, Νταν, Πόρτερ και στο ημίχρονο αποφάσισαν να ξεκουράσουν τον εξαντλημένο Μάρκανεν. Το τέλος του αγώνα βρήκε το Τορόντο να νικάει με 112-103, κανένα βασικό να μην έχει αγωνιστεί περισσότερα από 22 λεπτά και άπαντες… ευχαριστημένους.

Οι Ράπτορς έκαναν απλώς τα απαραίτητα. Οι Μπουλς έκαναν ό,τι μπορούσαν. Η ανωτερότητα του Τορόντο ωστόσο ήταν εμφανής, με τους Καναδούς να ξεφεύγουν με 56-41 στο ημίχρονο και 85-72 στην τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 19 πόντους και στην συνέχεια όλοι απλώς περίμεναν να τελειώσει το παιχνίδι, με το Τορόντο να πανηγυρίσει την 52η φετινή του νίκη σε 75 αγώνες.

Ο Νόρμαν Πάουελ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Σερτζ Ιμπάκα να προθέτει 16 πόντους και τους Καγουάι Λέοναρντ και Κάιλ Λόουρι από 14 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Γουέιν Σέλντεν είχε 20 πόντους, ο Σακίλ Χάρισον 15 πόντους και ο Ράιαν Αρκιντιάκονο 13 πόντους.