Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε, 3-0 η Εθνική

11Την ανωτερότητά της απέναντι στην χειρότερη ομάδα του ομίλου έδειξε στο άδειο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη η Εθνική ομάδα η οποία με τη νίκη της 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-16) επί της Ουγγαρίας παρέμεινε μαζί με την Σλοβακία στο ρετιρέ της βαθμολογίας μετά από τέσσερα ματς στον δρόμο πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Δρίκου ήταν αποτελεσματική στην επίθεση (60%), είχε και πάλι σε καλή βραδιά τους περιφερειακούς της Τζούριτς, Πρωτοψάλτη και Κοκκινάκη ενώ πήρε βοήθεια και από το σερβίς (9-0 οι άσσοι, 4 ο Πετρέας).

Οι Ούγγροι δεν πίεσαν την Εθνική στο σερβίς, έκαναν αβίαστα λάθη και δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Τζούριτς στο μπλοκ. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σλοβακία νίκησε 3-0 σετ (25-18, 25-23, 25-18) την Εσθονία με πρώτο σκόρερ τον Μπεντζ να έχει 15 πόντους. Σλοβακία και Ελλάδα έχουν από εννέα βαθμούς με την Εθνική μας να ψάχνει νίκη την Παρασκευή (19.30 TV ΝΕΡΙΤ HD) κόντρα στην Εσθονία για να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης. Την πρόκριση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίρνει η πρώτη ομάδα του ομίλου, ενώ η δεύτερη θα δώσει αγώνες μπαράζ.