3-2: Έγραψαν ιστορία οι “ερυθρόλευκες”

Ιστορία έγραψε στη Σάμο ο Ολυμπιακός, που κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του γυναικείου τμήματος, επικρατώντας στον τελικό του Κυπέλλου της ΑΕΚ με 3-2. Σε έναν άψογα διοργανωμένο τελικό στο κλειστό του Πυθαγορείου, οι «ερυθρόλευκες» ήταν αυτές που χαμογέλασαν στο τέλος κι έγιναν η 5η ομάδα στην ιστορία του θεσμού, που γράφει το όνομά της στη λίστα των κατόχων του τροπαίου.
Στον αγώνα τώρα στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο όμως ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με αέρα τριών πόντων (8-5). Η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, αλλά και….
πάλι οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με τρεις 16-13. Η συνέχεια ήταν η ίδια οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον Ολυμπιακό να κατακτά το πρώτο σρυ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν πιο δυνατά έλεγξαν το ρυθμό και προηγήθηκαν με 8-4. Η διαφορά έφτασε και τους 7(5-12), με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αντιδράσει, δίχως όμως να τα καταφέρει. Η «Ένωση» τελικά ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 κατακτώντας το δεύτερο με 25-17.

Στο τρίτο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7-3 στην αρχή, όμως η ΑΕΚ με ένα επιμέρους σκορ 1-7 πέρασε μπροστά με 8-10. Οι «κιτρινόμαυρες» εκμεταλλευόμενες την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού έφτασαν το σκορ στο 13-8, με τις «ερυθρόλευκες» να συνεχίζουν να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Τελικά η ΑΕΚ διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα της και έτσι έφτασε στο 2-1 παίρνοντας το σετ με 25-19.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τέταρτο σετ δυνατά αποφασισμένος να ισοφαρίσει το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 6-0. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 8-1, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να αντιδράσει και να μαζέψει τη διαφορά. Όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε τελικώς να πάρει το σετ με 25-18 οδηγώντας το ματς στο τάι-μπρείκ.

Στο τάι-μπρέικ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά παίρνοντας προβάδισμα με 9-4.Στη συνέχεια η «Ένωση» βελτίωσε την απόδοση της και με ένα σερί 4-0 κατάφερε να μειώσει στον πόντο(9-8). Πάραυτα ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε και κατάφερε να αποκτήσει διαφορά και να κατακτήσει τελικά το τάι μπρέικ με 15-10 και συνάμα τον πρώτο τίτλο του.

Tα σετ: 25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-10