Μάρτιος 17, 2019

Select your Top Menu from wp menus

Basket League: Ο επίλογος στο ντέρμπι “αιωνίων” και η μάχη της Πάτρας

Basket League: Ο επίλογος στο ντέρμπι "αιωνίων" και η μάχη της Πάτρας

Η 19η αγωνιστική της Basket League θα ολοκληρωθεί σήμερα στην Πάτρα (Προμηθέας – Χολαργός) και στα… γραφεία του ΕΣΑΚΕ, όπου θα γραφτεί και ο επίλογος του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.

Το πιο… άκομψο φινάλε σε ντέρμπι "αιωνίων" θα δοθεί σήμερα (17/3, 17:00) στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ. Εκεί όπου η διοργανώτρια αρχή της Basket League θα ανοίξει και ύστερα από 15 λεπτά (βάσει κανονισμών) θα κλείσει το φύλλο του αγώνα Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός για την 19η αγωνιστική, παρουσία των τριών διαιτητών (Κορομηλάς, Καρακατσούνης, Παπαπέτρου) και των κριτών που είχαν οριστεί για την συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός θα πάρει τη νίκη στα χαρτιά και με σκορ 20-0 μετά την άρνηση του Ολυμπιακού να κατέβει στον αγώνα δίχως ξένους διαιτητές, με τους "ερυθρόλευκους" να αναμένουν πλέον την τιμωρία που θα τους επιβληθεί. Αγωνιστική δράση, πάντως, θα υπάρξει σήμερα στην Basket League. Στις 17:00 ο Προμηθέας θα υποδεχτεί τον Χολαργό, φιλοδοξώντας να σημειώσει την 4η σερί νίκη και να διατηρηθεί στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Στην αντίπερα όχθη, την πρώτη του νίκη έπειτα από τρεις συναπτές ήττες θα κυνηγήσει στην Πάτρα ο Χολαργός.

Από εκεί και πέρα, οι αγώνες που ξεχωρίζουν στις υπόλοιπες εθνικές κατηγορίες είναι το Οίακας Ναυπλίου – Πρωτέας Βούλας στην Β' Εθνική, οι αναμετρήσεις ΝΕ Μεγαρίδας – Αιγάλεω, Αργοναύτης – ΕΦΑΟΖ, ΑΓΣ Ιωαννίνων – Πρωτέας Γρεβενών και Ζέφυρος – Κομοτηνή στην Γ' Εθνική και δύο ματς στην Α2 Γυναικών, το ΕΦΑΟΖ – Κρόνος Αγ. Δημητρίου στο Νότο και το ΠΑΣ Γιάννινα – Πυλαία στον Βορρά.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας (17/3):

BASKET LEAGUE

(19η αγωνιστική)

Δ. Τόφαλος 17:00 Προμηθέας Πάτρας – Χολαργός (Αναστόπουλος-Ψαριανός-Θεονάς)

Δείτε εδώ την βαθμολογία στην Basket League

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(22η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Ναυπλίου 17:00 Οίακας Ναυπλίου – Πρωτέας Βούλας (Ρίζος-Κανελλόπουλος)

Κορίνθου 17:00 ΚΑΟ Κορίνθου – Πεντέλη (Καρακάσης-Καμήτσος)

Παπάγου 17:00 Παπάγος – Γλαύκος (Μακρής-Μπανασάκης)

2ο Ελευσίνας 17:00 Πανελευσινιακός – Ένωση Ιλίου (Μπούκας-Χρηστίδης Ηλ.)

Εσπέρου 17:00 Έσπερος – Δάφνη Δαφνίου (Πολυχρόνης-Σιδερής)

1ο ΚΓ Μάνδρας 17:00 Μανδραϊκός – Πανερυθραϊκός (Θεοδωρόπουλος Ρ.-Τσολάκος)

Στρέφη 17:00 Τρίτωνας – Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Χριστοδουλάκης-Τεφτίκης)

2ος όμιλος

Αρναίας 19:00 Στρατώνι – ΧΑΝΘ (Φακίτσας-Ελευθεριάδης)

Κέρκυρας 17:00 Φαίακας – Γέφυρα (Τσιαπλής-Κατωτικίδης)

Μακεδονικού 17:00 Μακεδονικός – Φίλιππος Βέροιας (Ντούρας-Δημάδης)

Ν. Ιωνίας Βόλου 17:00 Νίκη Βόλου – Αγρίνιο (Τζίμα-Αγραφιώτης Τζ.)

Πεύκων 17:00 Μαχητές Πειραματικό Πεύκων – Φάρσαλα (Ταρενίδης Κ.-Παπαγεωργίου)

Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά – Ίκαροι Σερρών (Τσουμαχίδης-Δολγύρας)

Χαλκιοπούλειο 17:00 Έσπερος Λαμίας – Ελευθερούπολη (Καλογερόπουλος Λ.-Ξέρας)

Χαλκηδόνας 17:00 Χαλκηδόνα – Ανατόλια (Θεοδώρου-Λουλουδιάδης)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(19η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Τέντα 17:00 Καλαμάτα – Έσπερος ΑΟΠΑ (Στρέμπας-Λύρας)

Κάτω Αχαγιάς 17:00 Αχαγιά 82 – ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Σταθόπουλος-Ασημακάκη)

Αντ. Φώτσης 17:00 Ηλυσιακός – Άρης Νίκαιας (Φασόλης-Τζίμης)

Ληξουρίου 14:00 Νέο Ληξούριο – Ακράτα (Κοτσώνης-Μελισσάρης)

Αλ. Σάλτας 17:00 ΝΕ Μεγαρίδας – Αιγάλεω (Καλογερόπουλος Φ.-Ραχιώτης)

Αιγίου 17:00 Κεραυνός Αιγίου – Πέρα (Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος)

Ζ. Αλεξάνδρου 17:00 Ιωνικός Ν.Φ. – Λέοντας 2014 (Ξυλάς-Σκανδαλάκης)

2ος όμιλος

Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ – Δειλινό (Μπιτσιντζάνος-Μπακετέα)

Δύο Αοράκια 17:00 ΟΦΗ – Ερμής Σχηματαρίου (Κονταράτος-Σκουλαρίκης)

Ραφήνας 17:00 Αργοναύτης – ΕΦΑΟΖ (Γρίβα-Αγγελής)

Χίου 17:00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου – ΚΑΟ Μελισσίων (Μαρίγλη-Ροδίτης)

Θήβας 17:00 Άρης Θήβας – Λοκρός Αταλάντης (Χρηστίδης Π.-Ζιώγας)

3ος όμιλος

Δ. Βικέλας 17:00 Βέροια – Μαντουλίδης (Παζώλης-Κοντογιάννης)

Βλαχάβειο 17:00 Καλαμπάκα – Ολυμπιακός Βόλου (Κοϊμτζόγλου-Σιταρίδης)

Μελίκης 17:00 Μελίκη – Ίκαροι Τρικάλων (Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας)

Νέο ΚΓ Ιωαννίνων 17:00 ΑΓΣ Ιωαννίνων – Πρωτέας Γρεβενών (Τσιρτσιμάλης-Γαζέτας)

Λευκάδας 17:00 Δόξα Λευκάδας – Εύαθλος (Παπαθανασίου-Βασιλόπουλος)

Πρέβεζας 17:00 Νικόπολη – ΠΑΣ Γιάννινα (Παπανικολάου-Λυγούρας)

4ος όμιλος

ΜΕΝΤ 17:00 ΜΕΝΤ – Ασπίδα Ξάνθης (Χρυσάφης-Χατζημπαλίδης)

Σίνδου 18:00 Αστέρας Σίνδου – Δέκα (Πράττος-Κολοκυθάς)

Πολυγύρου 18:00 Πολύγυρος – Ν. Μουδανιά (Κωνσταντινέλλης-Παπαδοπούλους Κυρ.)

Μ. Γκράτσιος 18:00 ΒΑΟ – Αίας Ευόσμου (Αναστασιάδης-Σελεβός)

Περαίας 18:00 Ζέφυρος – Κομοτηνή (Ντόγκας-Χατζηχαρίσης)

Ευκαρπίας 17:00 Ευκαρπία – Μακαμπή (Κουκουλεκίδης-Τσαρδούλιας)

Φ. Αμοιρίδης 18:00 Λεύκιππος – Απόλλωνας Καλαμαριάς (Εκίζογλου-Σαρακενίδης)

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(18η αγωνιστική)

Γ. Γεννηματάς 13:00 Πρωτέας Βούλας – Εσπερίδες (Αναστασίου-Τσάτσης)

ΠΑΟΚ 13:00 ΠΑΟΚ – Καλύβια (Μπακάλης-Ζαχαριάδης)

Μοσχάτου 13:00 Ελευθερία Μοσχάτου – Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Σκαλτσής-Τηγάνης)

Δείτε εδώ την βαθμολογία στην Α1 Γυναικών

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(18η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Π. Νικολαΐδης 13:00 Φάρος Κερατσινίου – Αρκάδι (Μαρινάκης-Λεβεντάκος)

Κοντόπευκου 14:45 Αγ. Παρασκευή – Πελασγός (Κατσαπρακάκης-Τσίγκου)

Υμηττού 18:00 Αμύντας – Ηλιούπολη (Γαρινή-Νικολοπούλου)

Ζωγράφου 17:00 ΕΦΑΟΖ – Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Κιουλαφάς-Ραπτογιάννης)

Μελισσίων 14:30 ΚΑΟ Μελισσίων – ΟΑ Χανίων (Χαϊνά-Ντάσης)

2ος όμιλος

ΣΣ Κατερίνης 13:00 Πιερικός Αρχέλαος – Τιτάνες Δράμας (Ηλιόπουλος-Κομνηνόπουλος)

Μαντουλίδη 12:00 Αστέρας Ιπποδρομίου – Απόλλωνας Καλαμαριάς (Θρασυβουλίδης-Τσάνταλη)

Επταπυργίου 13:30 Παναθλητικός – Πανσερραϊκός (Χατζηκώστας-Τοπαλίδης)

Νεάπολης 14:00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – Άρης (Γιαννούλης Στ.-Μπούγλος Π.)

Ν. Ρύσιου 13:00 Αναγέννηση Ν.Ρ. – Ολυμπιακός Βόλου (Πλατέλλα-Παπαδόπουλος Κ.)

Νέο ΚΓ Ιωαννίνων 12:30 ΠΑΣ Γιάννινα – Πυλαία (Γκέκας-Γεωργούλης)

Photo credits: Eurokinissi

Πηγή άρθρου – sport24.gr

Loading...

Use Facebook to Comment on this Post

Related posts

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Loading...