Ηττες-σοκ για Γιουνάιτεντ και Σίτι!

Την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα και πρώτη στο Ολντ Τράφορντ γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που…

έχασε με 1-2 από την Γουέστ Μπρομ, η οποία πανηγύρισε το δεύτερο τρίποντο στην Premier League και πρώτο εκτός έδρας!

Μετά από ένα… άσφαιρο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και άνοιξαν το σκορ στο 54′, με τον Αμαλφιτανό.

Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί της Γουέστ Μπρομ δεν κράτησαν πολύ, αφού τρία λεπτά μετά ο Ρούνεϊ σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσια για την ομάδα του Μόγες.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη, αφού με γκολ του Μπεραϊνο στο 67′, πήραν εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η Μάντσεστερ Σίτι, που αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ έχασε με 2-3 στο Βίλα Παρκ από την Αστον Βίλα, η οποία πανηγύρισε το τρίτο της τρίποντο.

Ο Τουρέ έστειλε τους Πολίτες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 1-0, με γκολ στο 45′, αλλά ο Ελ Αχμαντί στο 51′ έφερε το ματς στα ίσια για τους Χωριάτες.

Στο 56′, ο Ντζέκο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Πελεγκρίνι, με 2-1, αλλά με τους Μπακούνα και Βάιμαν, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών (73′, 75′), έκαναν την ανατροπή και πήραν σπουδαία νίκη με 3-2.

Την τρίτη τους νίκη πέτυχαν οι Σαουθάμπτον και Χαλ, που επικράτησαν των Κρίσταλ Πάλας και Γουέστ Χαμ αντίστοιχα, ενώ η Κάρντιφ πανηγύρισε στις καθυστερήσεις το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας της Φούλαμ.

Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε ως αλλαγή για την Φούλαμ, παίρνοντας την θέση του Σκοτ Πάρκερ μόλις στο 7′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Σάββατο (28/9)
Τότεναμ – Τσέλσι 1-1 (19′ Σίγκουρντσον – 65′ Τέρι)
Σαουθάμπτον – Κρίσταλ Πάλας 2-0 (47′ Οσβάλντο, 49′ Λάμπερτ)
Μάντσεστερ Γ. – Γουέστ Μπρομ 1-2 (57′ Ρούνεϊ – 54′ Αμαλφιτανό, 67′ Μπεραϊνο)
Χαλ Σίτι – Γουέστ Χαμ 1-0 (12′ πέν. Μπρέιντι)
Φούλαμ – Κάρντιφ Σίτι 1-2 (45′ Ρουίς – 12′ Κόλκερ, 90’+2′ Ματς)
Αστον Βίλα – Μάντσεστερ Σ. 3-2 (51′ Ελ Αχμαντί, 73′ Μπακούνα, 75′ Βάιμαν – 45′ Τουρέ, 56′ Ντζέκο)
19:30 Σουόνσι Σίτι – Αρσεναλ