EuroCup: Επιβλητική η Βαλένθια, ένα βήμα από την επιστροφή στην EuroLeague

Η Βαλένθια νίκησε εύκολα την Αλμπα Βερολίνου 89-75 στον πρώτο τελικό του EuroCup και χρειάζεται πλέον άλλη μία για να επιστρέψει στην EuroLeague.

Στο Παμπεγιόν Φουέντε ντε Σαν Λούις η Βαλένθια απλά δεν χάνει φέτος στο EuroCup. Η Βαλένθια δημιούργησε διαφορά 18 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και νίκησε εύκολα την Αλμπα Βερολίνου 89-75, κάνοντας το 1-0 στην σειρά best of three των τελικών του EuroCup. Την Παρασκευή 12/4 (21:00) θα διεξαχθεί στο Βερολίνο ο δεύτερος τελικός.

Αυτή ήταν η 11η νίκη σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες στην διοργάνωση για την ισπανική ομάδα, καθώς και η 15η συνεχόμενη συνολικά, καθώς αγνοεί την ήττα από τις 6 Νοεμβρίου 2018, όταν είχε χάσει στην Γαλλία από την Βιλερμπάν. Και επιτεύχθηκε εύκολα, σε ένα κατάμεστο από 8.000 θεατές Παμπεγιόν Φουέντε ντε Σαν Λουίς, οι οποίοι παρακολούθησαν την ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου να κάνει ένα σερί 14-0 από το 23' έως το 27', να ξεφεύγει με 63-49 και να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά στο +18 (71-53).

Η Αλμπα έδειξε σημεία ζωής στην τέταρτη περίοδο, την οποία άνοιξε με σερί 0-9 και έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο 34' (71-62), δεν άντεξε όμως περισσότερο. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (40-22), έβαλαν 24 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (έναντι μόνο 7 των Γερμανών), απάντησαν με επιμέρους 13-5 στα επόμενα πέντε λεπτά και έφτασαν εύκολα στη νίκη, η οποία τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στην επιστροφή τους στην EuroLeague, αλλά και στον 4ο τίτλο τους στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 41-38, 71-53,

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Αμπάλντε 2, Λαμπεϊρί 7, Ντιό, Βαν Ρόσομ 15 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Τόμας Γ. 22 (9/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Τόμπι 3, Ντούμπλιεβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Σαν Εμετέριο 11 (1), Τόμας Μ. 16 (4/5 τρίποντα), Σάστρε 2, Ντόρνεκαμπ 2.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Σάιμπου, Σίβα 17 (5/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκίφι 7 (1), Σνάιντερ, Χέρμανσον 16 (3), Βάγκνερ 2, Ογκμπε 1, Γκιεντράιτις 9 (2), Τίμαν 8, Κλίφορντ 4, Νόκο 4, Σίκμα 7 (1).

Photo credits: Eurokinissi