Liga Endesa: Εύκολα το 2-0 η Ρεάλ

Η Ρεάλ ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων μέσα σε έξι λεπτά και νίκησε εύκολα την Βαλένθια 79-66 στον δεύτερο ημιτελικό των ισπανικών playoffs.

Δώδεκα σκάρτα λεπτά. Τόσο… άφησε την Βαλένθια να χαρεί η Ρεάλ στο WiZink Center, όπου η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ξεπέρασε πολύ γρήγορα το κακό ξεκίνημα στο ματς και έφτασε εύκολα στη νίκη με 79-66 και ταυτόχρονα στο 2-0 στην ημιτελική σειρά των ισπανικών playoffs.

Η Βαλένθια αιφνιδίασε τους Μαδριλένους και προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά στο 12' (14-27), η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική. Η Ρεάλ όχι μόνο ξαναμπήκε γρήγορα στο ματς, αλλά μέχρι το 18' είχε ανακτήσει το προβάδισμα και στο δεύτερο ημίχρονο δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Η ομάδα του Λάσο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους 12-2 και ανέβασε την διαφορά μέχρι και το +19 στο 34' (77-58).

Η διαφορά στα ποσοστά ευστοχίας από μακρινή απόσταση έκανε τη διαφορά και στον δεύτερο ημιτελικό. Η Ρεάλ είχε 12/28 τρίποντα και η Βαλένθια 5/20.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-36, 68-52, 79-66.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 9 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Καμπάσο 9 (1), Ταβάρες 5, Τέιλορ 11 (3), Κοζέρ, Ρέγιες, Αγιόν 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρολ 4, Γιουλ 13 (3), Ντεκ, Τόμπκινς 11 (3/3 τρίποντα).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Λαμπεϊρί 4 (8 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 12 (1), Βίβες 7 (1), Σάστρε 5 (1), Ντόρνεκαμπ 2, Αμπάλντε 3, Τόμας 10 (8 ριμπάουντ), Τόμπι 12 (1), Σαν Εμετέριο 7 (1), Ντιό 2, Βαν Ρόσομ 2, Μαρτίνεθ.

* Στην άλλη ημιτελική σειρά η Μπαρτσελόνα προηγείται με 1-0 νίκες της Σαραγόσα. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή (9/6) στις 22:00.

Photo credits: Eurokinissi