22η αγ.: Νίκη της Μπάγερν με γκολάρα του Μάντζουκιτς

Το -εκπληκτικό- 15ο γκολ του Μάριο Μάντζουκιτς και το πρώτο του Άριεν Ρόμπεν στην εφετινή Bundesliga χάρισε στην Μπάγερν τη νίκη επί της Βόλφσμπουργκ με 2-0. Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας δεν έχει…
δεχθεί γκολ εν έτει 2013.

Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια και η παρέα του δεν συνάντησαν μεγάλη πίεση από την Μπάγερν, η οποία πάντως είχε 61% κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αρκετά διαβασμένη. Οι φιλότιμες προσπάθειες των Ντιέγκο και Ίβιτσα Όλιτς δεν είχαν αντίκρισμα, αφού οι αντίπαλοι αμυντικοί βρέθηκαν σε καλή μέρα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 36ο λεπτό μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τόνι Κρος, κεφαλιά-πάσα του Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ και υπέροχο “ψαλιδάκι” του Μάντζουκιτς. Αυτό το γκολ έφτανε και περίσσευε για να σημειώσει τη 18η νίκη της σε 22 αγωνιστικές, η οποία εξασφαλίστηκε στο 92′, όταν ο καλυπτόμενος Άριεν Ρόμπεν νίκησε με κοντινό σουτ τον Ντιέγκο Μπενάλιο.

Πηγή: contra.gr