Είναι το πιο καλοκαιρινό και αγαπημένο φρούτο της Ελλάδας αλλά και του υπόλοιπου κόσμου. Μόλις το γευτείς, νιώθεις ότι το καλοκαίρι είναι εδώ.
Το πιο σπουδαίο όμως με το καρπούζι, είναι τα οφέλη του για την υγεία, που συμβαδίζουν με την υπέροχη γεύση του. Έχει μόνο 46 θερμίδες ανά μερίδα (μικρή), ενώ μας δίνει το 20% της ημερήσιας πρόσληψης σε βιταμίνης C και το 17% σε βιταμίνη Α.
Use Facebook to Comment on this Post