κ. Πρόεδρε της Κυβέρνησης,
θα έπρεπε να γράψω, αγαπητέ ή σεβαστέ, όπως συνηθίζεται, αλλά δεν μπορώ.
Ούτε σας αγαπώ, ούτε σας σέβομαι.
Στο θέατρο Μπρόντγουεϊ, θα ανεβάσω στις 22 Δεκεμβρίου και ώρα 9.30 μ.μ, το θεατρικό έργο μου, το Ελληνικό Παραμύθι (Η Ελλάδα του Γιωργάκη), καθρέφτη πιστεύω της…….
Ελλάδας σας.
Της Ελλάδας του Σημίτη, του «μικρού».
Του Καραμανλή, του «βραχύ».
Του Παπανδρέου, του «μικρόνου», όπως σας αποκαλεί ο σεβαστός Χρήστος Γιανναράς. Εγώ σας ονόμαζα ο «ολίγος».
Ο κόσμος θα γελάσει…
Είναι η μόνη άμυνα μας. να γελάμε με τα καμώματα σας. Με την ηλίθια ανοχή που εμείς, ο λαός, δείχνουμε στον πολιτικό κόσμο, σε όλους εσάς.
Ελπίζω όμως ότι θα βρει ο θεατής, μετά το γέλιο, το κουράγιο να θυμώσει.
Γιατί ήρθε η ώρα να θυμώσουμε κ. Πρόεδρε. Το οφείλουμε στα παιδιά μας. Τουρίστας πολυτελείας όπως είστε, κλεισμένοι στα υπουργεία τους οι υπουργοί σας. δεν θα ακούσετε το κοροϊδευτικό γέλιο του θεατή. Δεν θα νιώσετε τον θυμό του.
Οι θεατές στο θέατρο Μπρόντγουεϊ θα χειροκροτάνε, θα γελάνε αλλά και θα φτύνουνε τους πρωταγωνιστές της πολιτικής ζωής. Τους μεγαλο-παραγοντες που τους κλεψανε.
Μας στερείτε κ. Πρόεδρε την εργασία. Το πιο ιερό δικαίωμα του πολίτη. Ούτε να δημιουργηθούνε, ούτε να ελπίζουνε μπορούνε πια τα παιδιά μας. Οι νέοι ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους, εγκαταλείπουν την χώρα. Όχι τα παιδιά, τα αδέρφια και τα ανίψια των πολπτκών. Αυτοί γιατί να φύγουν; Χρυσά τα έχετε κάνει.
Γράφει ο Μοντεσκιέ, 18ος αιώνας, ότι οι άγριοι στη Λουϊζιάνα όταν ήθελαν να μαζέψουν τα φρούτα ενός δέντρου έκοβαν το δέντρο από τη βάση του. Το ίδιο κάνει και ο «υπουργός» οικονομικών σας. Παίρνει το ταμείο, κλείνει το μαγαζί. Πετάει στην ανεργία τον ιδιοκτήτη, τους εργαζόμενους. Για να είναι νόμιμοι οι νόμοι, διαβάζουμε στο περίφημο βιβλίο του, «Το πνεύμα των νόμων», πρέπει να είναι προσαρμοσμένοι στο κλίμα, στις παραδόσεις, τα ήθη και τα έθιμα, στην ιστορία του τόπου. Αυτήν που την διδασκαλία της θέλατε να καταργήσετε στα σχολεία. Το 1/10 περίπου των άρθρων της περίφημης Εγκυκλοπαίδειας ήταν ιστορικά. 0 Ντιντερό, άλλος ενοχλητικός, μην ανησυχείτε κ. Πρόεδρε έχει πεθάνει εδώ και αιώνες, γράφει, Νόμοι αντίθετοι στην ευτυχία του πολίτη είναι ανήθικοι και γρήγορα καταργούνται και ο ίδιος τολμάει σε άλλα γραπτά του, να υποστηρίζει ότι η γνώση της γλώσσας είναι το θεμέλιο όλων των ελπίδων μας.
Πώς να το πούμε αυτό στα παιδιά μας, όταν εσείς ο Πρωθυπουργός της χώρας δυσκολεύεστε να μιλήσετε ελληνικά;
Δεν μπορείτε να μας δώσετε ελπίδα, να υπερασπιστείτε τα συμφέροντα μας χωρίς να γνωρίζετε την γλώσσα μας.
http://emprosdrama.blogspot.com/
Use Facebook to Comment on this Post
ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ
ΓΑΠΑΣ ΕΝΑΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΟΛΚΗΣ
ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΜΕ ΑΛΛΟΜ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΑΛΛΟ [ΑΚΡΟΔΕΞΙΟ ΜΟΝΕΤΑΡΙΣΤΙΚΟ
ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΨΕΜΜΑΤΑ
ΑΝΤΙ ΠΡΩΤΑ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑ Ο ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ…
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΣΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ
Ο ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ?
ΠΡΟΔΟΤΗ ΑΛΗΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ…
Ε!καλα το θεμα δεν ειναι οτι δεν μιλαει καλα ελληνικα γιατι και ο κωτσος που μιλαγε το ιδιο ηταν. Η πολιτικη τους ειναι αυτη που μας ενοχλει.
Τα λαμογια η αστυνομια οφειλει να τα συλλαβει και οχι να τα προστατευσει.ΟΤΑΝ το κρατος παρανομει και υπαρχει κατηγορια κατα των κυβερνητικων περι εσχατης προδοσιας ,τοτε καμμια διαταγη προς τους διοικητες δεν ισχυει αφου προερχεται απο παρανομη πηγη,…οι διοικητες υποχρεουνται να υπηρετησουν με βαση την συνειδηση τους τον λαο και να μην αφησουν η καλυψουν κανενα λαμογιο που ετοιμαζεται να διαφυγη…απο την λαικη οργη.Τωρα πλεον ηρθε η ωρα που ολοι θα κριθουν .
Ετοιμάζουν τον δρόμο διαφυγής τα λαμόγια;
Σήμερα το μεσημέρι μια εμπιστευτική οδηγία έφτασε στους διοικητές των αστυνομικών τμημάτων του λεκανοπεδίου Αττικής.
Εντέλλονται οι διοικητές να παράσχουν κάθε προστασία δρομολογίου σε περίπτωση έκτακτης μετακίνησης των παραπάνω προσώπων προς και από αεροδρόμια και λιμάνια ανεξαρτήτως ώρας. Σημειώνεται το σοβαρό ενδεχόμενο εκδήλωσης κακόβουλων επιθέσεων πολιτών κατά των συγκεκριμένων πολιτικών προσώπων.
ΓΑΠ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΣΙΩΝΙΣΤΗΣ//Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ// Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ//Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑ//
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΟΥ ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΜΟΥ
Μιλάει τώρα στη βουλή.Εκτός τόπου και χρόνου.
Ο Γιωργάκης ο ελάχιστος.