Τροφή για… σκέψη

Νίκη και στη μέτρια εμφάνιση!
Η Εθνική ομάδα δεν ήταν καλή στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ωστόσο στο τέταρτο έδειξε ένα άλλο πρόσωπο και έτσι επικράτησε 80-65 της Ρωσίας, κάνοντας το 3/3 στο τουρνουά της Ξάνθης. Εκτός 12άδας από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Δημήτρης Αγραβάνης.

Πέντε διεθνείς μας πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Πρίντεζη και Μπουρούση να ήταν πρώτοι σκόρερ με 16, τον Κουφό να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και τους Ζήση-Σπανούλη να είχαν από 11 πόντους ο καθένας.

Το ματς

Με τους Κουφό, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Καλάθη ξεκίνησε την αναμέτρηση η Εθνική μας. Ως συνήθως η άμυνα τα πήγαινε πολύ καλά και με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να είχε όρεξη τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη δημιουργία, το σκορ ήταν στο 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι σερί άστοχες επιθέσεις που ακολούθησαν σε συνδυασμό με τον «καυτό» Αντόνοφ, έδωσαν την ευκαιρία στη Ρωσία να κάνει ένα 12-0 (7-12). Μάλιστα, η δυσκολία των διεθνών μας στην επίθεση διατηρούσε το σύνολο του Πασούτιν στο +5 (11-16), με τους Μπουρούση και Σλούκα να φέρνουν το ματς στον πόντο (17-18), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με κάποιες καλές άμυνες και πρωταγωνιστή τον Μπουρούση, η Εθνική ανέκτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (21-18) με ένα σερί 4-0. Ο Έλληνας σέντερ έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα, ωστόσο και ο Αντόνοφ ήταν σε εξαιρετική μέρα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεφύγει το σκορ (25-20). Στη συνέχεια, τη… σκυτάλη πήρε ο Κουφός, ο οποίος συνέβαλε στη διεύρυνση της διαφοράς (37-30), όμως ο Αντόνοφ απτόητος συνέχιζε το… βιολί του και με τα τέλεια ποσοστά του (8/8 σουτ!) διαμόρφωσε το 39-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο ημίχρονο. Από τη μία, η Εθνική διατηρούσε το προβάδισμά της, αλλά από την άλλη ο Αντόνοφ εξακολουθούσε να ήταν… καυτός (41-40). Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη ήταν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια (0/10 τρίποντα) και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους να περάσουν μπροστά (47-48). Έτσι κύλησε το ματς μέχρι την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται 56-54.

Χάρη στην καλή της άμυνα, η Εθνική μας ξεκίνησε με ένα 7-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο για το +9 (63-54). Στη συνέχεια, ήρθε από τον πάγκο ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες πήγε το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη στο +10 (68-58). Από την άλλη, οι Ρώσοι είχαν πολλά προβλήματα με φάουλ και έπαιζαν με πεντάδες ανάγκης, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +14 (73-59). Στα τελευταία πέντε λεπτά, ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ αργός, με το σύνολο του Πασούτιν να είχε μείνει από δυνάμεις και από την άλλη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πηγαίνει ακόμα και στο +16 (79-63). Το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 56-54, 80-65

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 11, Σπανούλης 11 (5 α), Καλάθης, Περπέρογλου 1, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 3, Κουφός 14 (11ρ), Γιάνκοβιτς, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης.

Ρωσία (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 10, Μπαμπούριν, Πατέεφ 4, Φρίντζον, Βιάλτσεφ 1, Αντόνοφ 27, Μόνια 2, Κβοστόφ 4, Πονκρασόφ 5, Βοροντσέβιτς 6, Αντίποφ, Κουλάγκιν Ντ, Κουλάγκιν Μ, Ντεσιατνίκοφ 2, Κουρμπανόφ 4.