Αποτελέσματα και Βαθμολογία στη Super League

Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο που εξασφαλίζει την παραμονή. Ήττα του ΠΑΟ στις Σέρρες.

Ολυμπιακός Β. 0

Για το απόλυτο έπαιζε ο θεωρητικά αδιάφορος Ολυμπιακός και τα κατάφερε.
Η Καβάλα, κατάφερε να ισοφαρίσει το γκολ του Φουστέρ με τον Νικουλάε, όμως το Καραϊσκάκη κατηφόρισε για ακόμη μια φορά! Τζιμπούρ και Μιραλάς, μέσα σε δύο λεπτά έγραψαν το τελικό 3-1 και έστειλαν την Καβάλα μακριά από τη ζώνη των play off.

To αγωνιστικό κομμάτι πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Πορείες, ταξί, πανό και τα σχετικά ήταν αυτά που κέντρισαν το ενδιαφέρον του κόσμου. Στο παιχνίδι η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο εύκολα, αν εξαιρέσει κανείς τις καθυστερήσεις του αγώνα όπου ο Ατρόμητος θα μπορούσε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας μαζί με μια ανάσα στην κούρσα της παραμονής.

Τεράστιο τρίποντο που ισοδυναμεί με παραμονή για τους Νεοσμυρνιώτες! Ο Κώστας Μήτρογλου σκόραρε για ακόμη μια φορά και ο Πανιώνιος παραμένει στη Super League! Αντιθέτως, οι Φαίακες είναι πλέον σε μπελάδες και χρειάζονται επειγόντως βαθμούς, στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές!

Ιδανικός αυτόχειρας ο Αστέρας που έχασε πέναλτι στο τέλος του αγώνα! Έτσι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ούτε το προβάδισμα που πήρε στο 35′ με τον Ορόθκο και πλέον αποτελεί σημαντικό φαβορί για τον υποβιβασμό.

Ο Αθανασιάδης λύτρωσε το Δικέφαλο του Βορρά που μέχρι το 68′ δεν είχε λύση στο σκοράρισμα. Δύο λεπτά μετά την είσοδό του ο Κλάους έδειξε την έφεσή του στο σκοράρισμα!
Το τρίποντο αυτό ρίχνει ουσιαστικά την Λάρισα στη Football League.

Η νίκη αυτή δείχνει τη διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες και δίνει προβάδισμα στους Βολιώτες για την προνομιούχα 5η θέση που οδηγεί στα Play off. Σκόρερς για τους γηπεδούχους οι Σανκαρέ, Σολάκης και Τομάς.

Η ομάδα του Εργοτέλη το ήθελε περισσότερο και το πήρε. Οι Κρητικοί εξασφάλισαν και τυπικά την παραμονή τους, κάτι που έχουν κάνει ήδη και αυτοί του Ηρακλή. Και οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες.

Η έκπληξη της αγωνιστικής! Εάν δεν γνωρίζαμε τη βαθμολογική κατάσταση των δύο ομάδων πριν το παιχνίδι, θα πιστεύαμε ότι οι Σέρρες έχουν σημαντικό κίνητρο. Δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο. Ο δεύτερος Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια χαλάρωσης και αδιαφορίας (?), και σε καμιά φάση του αγώνα δεν πίστεψε στη νίκη. Πολύ καλή παρουσία του Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια των Πρασίνων. Το γκολ των γηπεδούχων ο Γεωργιάδης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου