Επιβίωσαν οι Νάγκετς, στον 2ο γύρο για πρώτη φορά από το 2009!

Οι Νάγκετς είδαν μία διαφορά 17 πόντων να πέφτει μέχρι τους δύο στο τελευταίο λεπτό, αλλά νίκησαν τους Σπερς 90-86 και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των playoffs.

Οι Νάγκετς δεν δούλεψαν όλη τη χρονιά για να πετάξουν στα σκουπίδια το πλεονέκτημα έδρας που κέρδισαν με το σπαθί τους στην κανονική περίοδο. Οι "σβόλοι" επικράτησαν λοιπόν των Σπερς με 90-86 στον 7ο αγώνα της σειράς, έκαναν το 4-3 και προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο των playoffs για πρώρη φορά έπειτα από μία δεκαετία, εκεί όπου περιμένουν εδώ και ημέρες οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς (21 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ) έκανε άλλο ένα τριπλ-νταμπλ και ήταν μαζί με τον καθοριστικό Τζαμάλ Μάρεϊ (23 πόντοι) οι ηγέτες των Νάγκετς, οι οποίοι κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη παρότι σούταραν με 39,8% και είχαν 2/20 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πάντως τις μάχες των ριμπάουντ (53-45) και κράτησαν ακόμα πιο χαμηλά τα ποσοστά των αντιπάλων τους, στο 36,5%.

Η ομάδα του Μάικ Μαλόουν δεν έχασε ούτε δευτερόλεπτο το προβάδισμα, έβγαλε πολλή ενέργεια στο παρκέ του Pepsi Center και βασίστηκε εξ αρχής στην άμυνά της. Το Ντένβερ προηγήθηκε με 12-2 στο 6', με 17-4 στο 9' και στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης διατηρούσε σταθερά μία διψήφια διαφορά στο σκορ, η οποία έφτασε μέχρι και το +17 στο 32' (67-50).

Τα δωδεκάλεπτα: 23-13, 47-34, 72-61, 90-86.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 9 (7 ριμπάουντ), Κρεγκ 7, Γιόκιτς 21 (9/26 σουτ, 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 τάπες), Μάρεϊ 23 (9/19 σουτ), Χάρις 11, Πλάμλι 5, Μόρις 7, Μπίσλι 4 (7 ριμπάουντ), Μπάρτον 3.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Ολντριτζ 16 (6/16 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες), Περτλ 2 (8 ριμπάουντ), Γουάιτ 4 (0/7 σουτ), ΝτεΡόζαν 19 (7/21 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φορμπς 19 (7/11 σουτ), Γκέι 21 (8/17 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μιλς 5, Μπελινέλι.

Photo credits: AP Photo/David Zalubowski