Έπεσε μαχόμενος στην Αγία Πετρούπολη

1Μια πολύ καλή προσπάθεια έκανε ο ΠΑΟΚ στην Αγία Πετρούπολη απέναντι στην αήττητη φέτος Ζενίτ, αλλά «λύγισε» στην τελική ευθεία του ματς και έχασε με 76-66.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κρατήθηκε στο ματς μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι, που είχαν περισσότερες επιθετικές λύσεις, ξέφυγαν με ένα 9-0. Ο Γουίλιαμ Χάτσερ ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έχοντας 19 πόντους.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ έδειξε εξ αρχής αποφασισμένος και εκκίνησε εντυπωσιακά το ματς (2-9). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 12-2 και εκμεταλλευόμενοι την υπεροπλία τους κάτω από το καλάθι πέρασαν μπροστά (16-13), αλλά οι φιλοξενούμενοι με μακρινά σουτ από Βασιλειάδη και Μαργαρίτη, αλλά και τον Μπάλαμπαν να δίνει λύσεις από κοντά, ανέκτησαν τα ηνία (26-27). Παρότι τα παρέδωσαν ξανά στο φινάλε του ημιχρόνου (32-29), οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν φανερά μέσα στο «κόλπο», πρωτίστως χάρη στην καλή τους άμυνα.

Ένα μικρό ξέσπασμα της Ζενίτ αρκούσε για να ανεβάσει τη διαφορά στους δέκα (50-40), τη στιγμή που η άμυνα του «Δικεφάλου του Βορρά» έδειχνε να χάνει την αποτελεσματικότητά της. Το τρίποντο του Δέδα στο φινάλε της τρίτης περιόδου κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ (56-50), που άρχισε με τον ίδιο τρόπο δια χειρός Ντούβνιακ το τέταρτο δεκάλεπτο πλησιάζοντας σε απόσταση βολής (56-53). Ο εξαιρετικός Χάτσερ έφερε την ομάδα του στον πόντο (58-57), αλλά οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν ένα «νεκρό» δίλεπτο που απέφερε ένα 9-0 για τους γηπεδούχους (67-57), που δεν απειλήθηκαν στο υπόλοιπο του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-15, 32-29, 56-50, 76-66

Ζενίτ (Καράσεφ): Αντίποφ 4, Τίμα 9 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Κοστσέεφ 9, Κομισάροφ, Τούλσον 9 (5 ριμπ.), Βίκροφ 12, Πούσκοφ 1, Καρπούκιν, Ντάουντελ 17, Βαλίεφ 11, Λάντρι 4, Γκολοβίν.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 8 (2/9 τριπ.), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 5, Μαργαρίτης 6, Ντούβνιακ 7, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 19, Μπάλαμπαν 9 (6 ριμπ.).

Διαιτητές: Μάριτσιτς (Σερβία), Καρτάλ (Τουρκία), Μιτρόφσκι (ΠΓΔΜ).