Γκραν Κανάρια – Αρμάνι Μιλάνο: Η “βόμβα” ισοφάρισης του Έρικσον

Γκραν Κανάρια – Αρμάνι Μιλάνο: Η "βόμβα" ισοφάρισης του Έρικσον

Ο Μάρκους Έρικσον έστειλε το παιχνίδι της Γκραν Κανάρια με την Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση, σκοράροντας ένα σπουδαίο τρίποντο.

Σε "θρίλερ" εξελίχτηκε το τελευταίο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της EuroLeague μεταξύ της Γκραν Κανάρια και της Αρμάνι Μιλάνο, με πρωταγωνιστή στο φινάλε της κανονικής διάρκειας τον Μάρκους Έρικσον.

Ο Σουηδός γκαρντ/φόργουορντ πήρε την ευθύνη για το σουτ που θα ισοφάριζε, αλλά αρχικά ήταν άστοχος. Ακολούθησε επιθετικό ριμπάουντ και ο 25χρονος δεν φοβήθηκε να σουτάρει ξανά και μάλιστα χωρίς ισορροπία.

Το δεύτερο σουτ ήταν οριακά τρίποντο όπως αποδείχτηκε στο ριπλέι που είδαν οι τρεις διαιτητές και το τελικό 89-89 (αστόχησε ο Νάναλι στην τελευταία επίθεση της Αρμάνι) έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί οι Λομβαρδοί αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν το "διπλό" με 106-104.