Η εκδίκηση του ΠΑΟΚ!

1Με φοβερή ανατροπή στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-1 του μαχητικού Παναθηναϊκού στο κλειστό της Πυλαίας και έφερε στα ίσα (1-1) τη σειρά των ημιτελικών, επαναφέροντας τα χαμόγελα στον «δικέφαλο».

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν ξανά έτοιμοι για την έκπληξη, όμως αυτή τη φορά ο «δικέφαλος» ήταν αυτός που επιβλήθηκε στα κρίσιμα σημεία και με όπλο το σερβίς -και τους Χιμένεζ και Γκόμεζ σε φοβερή μέρα- πανηγύρισε τη νίκη.

Το πρώτο σετ πάντως, δεν προμήνυε σε κανένα σημείο τη συγκλονιστική μάχη που θα ακολουθούσε. Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να μην την πατήσει ξανά απ’ τον Παναθηναϊκό και «καθάρισε» το σετ χωρίς δυσκολία (25-12). Ο Παναθηναϊκός όμως θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και αυξάνοντας τα ποσοστά στην υποδοχή έφτασε με σχετική άνεση στην ισοφάριση. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο τέταρτο σετ, διατηρώντας ελαφρύ προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, ενώ στο φινάλε έγινε πραγματικό θρίλερ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν ξανά μεταμορφωμένοι, αναζητώντας την ισοφάριση και είχαν τον έλεγχο του σετ, όμως το σερβίς του Χιμένεζ τους έβαλε… δύσκολα. Απ’ το 20-22 ένα σερί 4-0 με δύο άσους του Κουβανού έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους που έκαναν τελικά το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Τα σετ: 25-12, 21-25, 25-22, 25-23

Διαιτητές: Γεωργουλέας – Γεωργιάδης