Με την ψυχή στο στόμα η Ρεάλ Μαδρίτης την Μπρεογάν

Στο ρελαντί έπαιξε η Ρεάλ Μαδρίτης λίγες μέρες μετά από την πρόκρισή της στο Final Four της EuroLeague, για να κερδίσει στις λεπτομέρειες την αξιόμαχη Μπρεογάν.

Λίγες μέρες μετά την πρόκρισή της επί του Παναθηναϊκού, η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα στον εντός έδρας αγώνα με τη Μπρεογάν για την Liga Endesa. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήρε τη νίκη με 92-89, έχασε όμως δύο περιόδους και "επιβίωσε" χάρη στο 33-16 της τρίτης που την βοήθησε να επικρατήσει σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι.

Ο Σέρχιο Γιουλ δεν χρησιμοποιήγθηκε, ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν ξανά σπουδαίος, ο Γουόλτερ Ταβάρες, ο Ρούντι Φερνάντεθ κι ο Γκουστάβο Αγιόν λειτούργησαν άψογα ως στηρίγματά του και δεν άφησαν την Μπρεογάν να κάνει τη μεγάλη έκπληξη αν και η αλήθεια είναι πως άξιζε περισσότερο τη νίκη. Μια νίκη που θα έπαιρνε αν δεν έχανε τόσο εύκολα το τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 39-46, 72-62, 94-89

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 5 (2/7 σουτ), Φερνάντεθ 17 (3/4 τρίποντα), Καμπάτσο 17 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κάρολ 13 (2/9 τρίποντα), Ταβάρες 8 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κοζέρ 5, Αγιόν 10 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντεκ 8, Πρέπελιτς 6, Τόμπκινς, Ρέγιες 5

ΜΠΡΕΟΓΑΝ (Ντίαθ Λόπεθ): ΜακΚάλουμ 15 (6/15 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λέφμπεργκ 9 (1), Μπράουν 9 (1), Ρεντίβο 19 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γερούν 14 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσβέτκοβιτς 6 (2), Άρκο 3 (1), Μπελεμένε, Σουλεϊμάνοβιτς 8 (9 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς, Ντίαθ 6