Μουντομπάσκετ: Καρδιοχτύπησε αλλά στο τέλος… Λιθουανία

320_182_349328Λίγο έλειψε να μείνει εκτός 8άδας από την Νέα Ζηλανδία η Λιθουανία, η οποία τελικά, με αγχωτικό τρόπο πήρε τη νίκη-πρόκριση. Καρδιοχτύπησε αλλά κατάφερε να πάρει το εισιτήριο η Λιθουανία απέναντι στη Νέα Ζηλανδία με το 76-71. Για τρία δεκάλεπτα είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ένα 4λεπτο αφλογιστίας κόντεψε να της κοστίσει την θέση στην 8άδα. Απελπιστικά άστοχη ήταν η Νέα Ζηλανδία στο πρώτο δεκάλεπτο και με κακή άμυνα μοιραία βρέθηκε να είναι πίσω με 23-9, στον αγώνα της νοκ άουτ φάσης των «16» του Μουντομπάσκετ, με την Λιθουανίας. Όχι ότι ή ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας είχε καλύτερα ποσοστά, αλλά η επιλογή των 10 τρίποντων, έναντι 7 δίποντων, που επιχείρησε δεν της κόστισε, λόγω της κακής λειτουργίας, αμυντικά και επιθετικά, της Νέα Ζηλανδίας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νεοζηλανδοί ανέβασαν την απόδοση τους, κυρίως στην άμυνα. Δέχθηκαν δέκα πόντους λιγότερους και έτσι έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας ψαλιδίσει την διαφορά. 36-26, το σκορ ημιχρόνου αλλά η μεγαλύτερη πληγή για τους Νεοζηλανδούς ήταν ο τομέας των ριμπάουντ.