Οι Μπλέιζερς… ισοπέδωσαν τους Γουόριορς!

Το Πόρτλαντ κράτησε τους Γουόριορς στους δύο πόντους σε διάστημα οκτώ λεπτών στην τέταρτη περίοδο και τους διέλυσε 129-107 (VIDEO).

Οι Γουόριορς δεν έχουν συνηθίσει να καταρρέουν στο φινάλε των αγώνων. Στο Moda Center αυτό ακριβώς συνέβη πάντως. Οι Μπλέιζερς (34-23) έκαναν ένα επιμέρους 24-2 από το 39' έως το 47' και υποχρέωσαν τους Γουόριορς (41-16) σε μία από τις βαρύτερες φετινές ήττες τους με 129-107! Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που μέχρι το 40' καμία ομάδα δεν είχε ξεφύγει στο σκορ με διαφορά μεγαλύτερη από έξι πόντους…

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ (29 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος του Πόρτλαντ, το οποίο έκανε μόνο 4 λάθη σε όλο το παιχνίδι, κράτησε το Γκόλντεν Στέιτ στο 40,2% στα σουτ και ολοκλήρωσε την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 35-12. Οι Κέβιν Ντουράντ (32 πόντοι) και Στέφεν Κάρι (32 πόντοι) ήταν οι μόνοι που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για τους "πολεμιστές", απόντος του ΝτεΜάρκους Κάζινς και με τον Κλέι Τόμπσον να έχει 2/16 σουτ.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Αμίνου 12 (7 ριμπάουντ), Χάρκλες 10, Νούρκιτς 11 (11 ριμπάουντ), Λίλαρντ 29 (6/8 τρίποντα, 8 ασίστ), ΜακΚόλουμ 15, Λαμπισιέρ, Κόλινς 4, Λέιμαν 17 (7/9 σουτ), Χουντ 8, Τέρνερ 12 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίμονς, Κάρι 11.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 9 (7 ασίστ), Ντουράντ 32 (12/17 σουτ, 3 τάπες), Λούνι 2 (8 ριμπάουντ), Κάρι 32 (10/24 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 9 (2/16 σουτ, 8 ασίστ), Γερέμπκο 6, Μπελ 6 (9 ριμπάουντ), ΜακΚίνι 2, Κουκ 3, Λι 6.

Δείτε ΕΔΩ την κατάταξη στις δύο περιφέρειες του ΝΒΑ.

Photo credits: AP Photo/Steve Dykes