Πήρε το… αίμα του πίσω ο ΠΑΟΚ!

1Ο ΠΑΟΚ έσπασε την έδρα του Ολυμπιακού στα ημιτελικά των πλέι οφ, επικρατώντας 3-1 σετ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με αυτόν τον τρόπο πήρε μία… μίνι εκδίκηση για τις ήττες από τους «ερυθρόλευκους» τη φετινή σεζόν, ενώ παράλληλα έγινε φαβορί για την πρόκριση στον τελικό.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά έκανε το 1-0 στη σειρά και έχοντας δύο ματς στο γήπεδο του (το 4ο αν χρειαστεί) την ερχόμενη εβδομάδα έχει μεγάλο πλεονέκτημα ακόμα και αν χάσει στο δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την Παρασκευή και πάλι στο Μελίνα Μερκούρη.

Συγκεντρωμένος και ψύχραιμος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια ο ΠΑΟΚ έλεγξε το ματς και κατάφερε να πάρει το μεγάλο «διπλό». Κλειδί του ματς ήταν το 3ο σετ το οποίο ο «δικέφαλος» κατέκτησε 24-26 με ανατροπή από το 24-23!

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Σεπέδα με 23 πόντους και 55% στην επίθεση, ο Χιμένες με 16 πόντους και 61% στην επίθεση, καθώς και ο Λι με 14 πόντους και 5 μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός είχε πρώτο σκόρερ τον Έγκλεσκαλνς με 18 πόντους, αλλά είχε σε κακή ημέρα τον Κοκκινάκη (9 πόντοι και 32% στην επίθεση) και συνολικά 31 λάθη.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πρέπει να κάνουν υπέρβαση, αφού υποχρεωτικά καλούνται να κερδίσουν τουλάχιστον ένα παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη.

Τα σετ: 19-25, 25-20, 24-26, 20-25

Το ματς

1ο σετ: Μέχρι τα μισά του σετ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (6-8) με τον Σεπέδα, ενώ λίγο αργότερα με τον Λι έκανε το 8-12 με πρώτο χρόνο και μπλοκ. Ο Αμερικανός κεντρικός -που ήταν ο κορυφαίος του «δικεφάλου» στο πρώτο σε- κατάφερε με άλλους δύο συνεχόμενους πόντους να δώσει αέρα 7 πόντων (9-16) στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-21 με άσσο του Έγκλεσκαλνς, αλλά ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 3-0 έφτασε στο 17-24 και στο 19-25. Σε αυτό το σετ ο Ολυμπιακός έκανε σύνολο 10 λάθη, εκ των οποίων τα 8 προήλθαν από τα σερβίς του!

2ο σετ: Αν και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά (3-0) με δύο μπλοκ από Λι και Γιαμπλόνσκι, ο Ολυμπιακός αντέδρασε τάχιστα. Ισοφάρισε 3-3 και πέρασε μπροστά 5-4 με μπλοκ του Κοκκινάκη. Μετά το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (8-7), ο Ολυμπιακός ανέβασε πολύ την απόδοση του έχοντας ε εξαιρετικούς τους κεντρικούς Σουλτανόπουλο και Σπίνου που είχαν πολύ καλή παρουσία σε μπλοκ και πρώτο χρόνο. Έτσι έφτασε στο 13-10 με μπλοκ του Ρουμάνου, 15-11 με τον Έγκλεσκαλνς και 18-13 πάλι με τον Λετονό. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-19 με άσσο του Σεπέδα, αλλά ο Φιλίποφ με εντυπωσιακό πόντο από άμυνα έκανε το 24-19 και κάπου εκεί το σετ τελείωσε ουσιαστικά το σετ, το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν με 25-20.

3ο σετ: Ο «δικέφαλος» του Βορρά έλεγχε από την αρχή το σετ. Προηγήθηκε 2-5, 3-6 με τον Σεπέδα, 5-8 με άουτ επίθεση του Έγκλεσκαλνς και 6-9 με τον πολύ καλό Λι. Ο Ολυμπιακός με τον Όγκουρτσακ να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του ισοφάρισε 9-9 με μπλοκ του Σλοβάκου στον Σεπέδα, ενώ αργότερα με νέο μπλοκ του Σουλτανόπουλου έγινε το 12-12. Οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σετ (15-14) με δύο συνεχόμενους πόντους του Έγκλεσκαλνς (επίθεση και άσσος). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (15-16) με τον Σεπέδα στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Από εκείνο το σημείο και ύστερα η εξέλιξη του σετ ήταν εντυπωσιακή με τους Σεπέδα και Έγκλεσκαλνς να είναι οι πρωταγωνιστές για τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα με 1-2 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 21-21, 22-22, 23-23 με τον Κοκκινάκη, ενώ με μπλοκ του Φιλίποφ έφτασε πρώτος στο σετ μπολ (24-23). Ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πήραν προβάδισμα με τον τρομερό Λι (πρώτος χρόνο και μπλοκ), ενώ με σερί 3-0 κατέκτησαν το σετ με επίθεση του Χιμένες για το 24-26 και το 1-2.

4ο σετ: Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι ο ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 2-0 με άσσο του Χιμένες και μπλοκ του Τακουρίδη που τον έβαλαν μπροστά (6-8) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Με πρώτο χρόνο του Λι και λάθος του Έγκλεσκαλνς η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφερε να ξεφύγει με 4 πόντους (10-14) και να πάει με προβάδισμα τριών πόντων (13-16) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Λίγο αργότερα η ομάδα οι πρωταθλητές Ελλάδος έφτασαν στο +5 (13-18) με άσσο του Βασίλη Κουρνέτα και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την επικράτηση. Η ομάδα του Πειραιά μείωσε σε 17-20 με τον Όγκουρτσακ, αλλά οι ελπίδες της εξανεμίστηκαν όταν ο Λι σταμάτησε με μπλοκ τον Κοκκινάκη (17-22) και όταν ο Έγκλεσκαλνς στην επόμενη φάση έστειλε την μπάλα άουτ (17-23). Παρά την είσοδο του Σουλτανόπουλου για το σερβίς, ο ΠΑΟΚ κράτησε την αυτοσυγκέντρωση του και τελείωσε το σετ με δύο πόντους του Χιμένες για το 20-25 και το 1-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (16/35 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 9 (7/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 44% άριστες), Όγκουρτσακ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ – 43% άριστες), Σπίνου 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ – 41% άριστες), Γκούζντα (λ), Στιβαχτής, Τσουκ, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 37% υπ – 30% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 23 (22/40 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ – 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ – 44% άριστες), Ντίνας, Σμαραγδής, Εφραιμίδης.