Το γκολ της ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ – ΒΙΝΤΕΟ

1Νίκη που την εδραιώνει στη δεύτερη θέση πέτυχε η Ένωση, που επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ, χάρις σε νέο τέρμα του Ρόναλντ Βάργκας από το 33’. Η Ένωση παίζοντας ένα ημίχρονο κυριαρχίας και ένα δίνοντας χώρο στον αντίπαλο, κατάφερε να πάρει μία εύκολη νίκη (που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη), κινδυνεύοντας ελάχιστα και κυρίως από κάποια προσωπικά λάθη του Αρθο, στο δεύτερο ημίχρονο. Έχοντας όμως τον Ανέστη και πάλι σε εξαιρετική βραδιά, κράτησε το μηδέν στην άμυνα (το έχει καταφέρει στα 5 από τα 6 παιχνίδια της μέσα στο 2016) και συνέχισε να τρέχει το σερί νικών, που πλέον έχει φτάσει το 6 στα 6 μέσα στο νέο έτος.

Με τον Σιμόες να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και να παίρνει και την αποβολή του Μπερμπάτοφ (83’), τον Ντίντακ να κάνει εξαιρετική δουλειά, τόσο επιθετικά, όσο και ανασταλτικά, τον Βάργκας να «χτυπά» πάλι σαν… κόμπρα και τους Αραβίδη και Μπαρμπόσα με τρομερή δουλειά μέσα στο γήπεδο, οι ποδοσφαιριστές του Πογιέτ εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ανωτερότητα τους και πήραν ένα σημαντικό τρίποντο. Που βέβαια ήρθε και με… βοήθεια Τούντορ, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε πλευρά τον κορυφαίο του παίκτη, Ροντρίγκεζ (ο κακός Γκάλο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο πρώτο 45λεπτο) και τον έστειλε απέναντι στον Ντίντακ, με τον Ισπανό να «σβήνει» τον αντίπαλο του και τον ΠΑΟΚ να είναι ακίνδυνος.